Dopyt po cloudových službách rastie úmerne so zvyšovaním sa nebezpečenstva šírenia nákazy koronavírusu. Svoje o tom vie spoločnosť Microsoft, ktorá práve z tohto faktu výrazne ťaží.

Noviny The Wall Street Journal (WSJ) informovali, že tržby firmy vzrástli o 12 percent na 37,2 miliardy dolárov, čo jej v prvom štvrťroku jej fiškálneho roku (júl - september) prinieslo čistý zisk 13,9 miliardy dolárov. Dôvodom je prudký nárast dopytu po službách cloud computingu, ale aj videohrách a počítačoch. Pretrvávať má minimálne aj počas zvyšku roka.

„Dopyt po našich cloudových riešeniach podnietil silný štart fiškálneho roka,“ potvrdila finančná riaditeľka spoločnosti Amy Hoodová pre WSJ.

Služby a produkty Microsoftu, ktorým sa darí

  •  Výnosy cloudovej služby Microsoft Azure, ktorá slúži na vytváranie, testovanie a správu aplikácií prostredníctvom dátových centier, sa zvýšili o 48 percent oproti obdobiu spred roka.
  • Tržby z licencií pri predaji počítačov, hernej platformy Xbox a notebookov Surface vzrástli o šesť percent na 11,8 miliardy dolárov.
  • Keďže ľudia pracujú z domu a mnohí študenti sa stále učia na diaľku, narástli aj predaje notebookov a tabletov o 37 percent.
  • Tržby z komerčného cloudu dosiahli v poslednom štvrťroku 15,2 miliardy dolárov, v porovnaní s 11,6 miliardami dolárov v období pred rokom.

Spoločnosť v tomto štvrťroku uvedie na trh aj svoju novú hernú konzolu. „Očakávame veľmi silný dopyt po uvedení novej generácie konzol Xbox Series X a S,“ poznamenala A. Hoodová.

Teams má viac užívateľov

Počas celej doby trvania pandémie sa darilo aj softvérovému balíku Teams, určenému pre spoluprácu medzi kolegami na diaľku. Výkonný riaditeľ firmy Satya Nadella potvrdil, že majú teraz viac ako 115 miliónov aktívnych používateľov denne, čo je nárast z čísla 75 miliónov, zverejneného v apríli.

Google Meet
Neprehliadnite

Je doba skupinových videohovorov. Najnovšie sa pridáva Google Meet

„Je zrejmé, že ľudia budú potrebovať aj naďalej väčšiu flexibilitu v tom, kedy, kde a ako pracujú,“ doplnil S. Nadella. Je zároveň presvedčený, že budúce desaťročie ekonomickej výkonnosti každého podniku bude definované jeho schopnosťou digitálnej transformácie.

Cloud skoro do každej firmy

No rovnako tak sa ešte vo väčšej miere budú využívať cloudové služby na firemnej úrovni. Výskumná spoločnosť International Data Corporation očakáva, že do konca budúceho roka prejde až 80 percent podnikov na cloudovo riešenú infraštruktúru a aplikácie.

Tento trend potvrdzuje aj spoločnosť Microsoft. Uviedla, že v tomto štvrťroku vzrástol dopyt po dlhodobých zmluvách pre službu Azure. Brent Bracelin, analytik spoločnosti Piper Sandler tvrdí, že práve cloud computing je aktuálne väčším zdrojom výnosov spoločnosti Microsoft ako jej ikonický softvérový balík Windows. Samotná spoločnosť tietočísla nezverejňuje.

Nárast dopytu po cloudových službách však nebol bezproblémový, pripomenuli ešte noviny WSJ. Aj minulý mesiac mal Microsoft výpadok svojich cloudových služieb, jeho softvérové ​​nástroje boli celé hodiny neprístupné.