Rozpálené ulice plné prachu, náročnejšie dýchanie, zlý spánok. Tropické horúčavy, ktoré aktuálne zažívame, mnohým z nás spôsobujú nielen nepohodu, ale aj zdravotné problémy. Niet sa čo čudovať, že ľudia z miest utekajú na vidiek a do prírody, kde vysoké teploty zvládajú lepšie. Riešenie je pritom poruke aj v mestách a je pomerne prozaické: stromy.

Podľa takzvanej mapy zelene je aktuálne stromov v našich mestách málo. Teplotný rozdiel medzi ulicou bez stromov a „zelenými“ miestami , kde stromy vytvárajú tieň, je pritom výrazný. V prvom prípade sa asfalt môže rozpáliť aj na 55 stupňov Celzia. Naopak, pri meraní teploty povrchu na ulici, ktorú lemujú stromy, ukázala termokamera len zhruba 26 stupňov Celzia.

Vysoké teploty v Bratislave
Zdroj: Shutterstock

Stromy tak pokojne môžeme nazvať mestskou klimatizáciou. Okrem toho, že chránia mesto pred prehrievaním, však prinášajú aj množstvo ďalších benefitov - pôsobia ako protihluková bariéra, vytvárajú útočisko pre mnohé živočíchy a v neposlednom rade skrášľujú prostredie a pôsobia pozitívne na našu psychiku.

Nová zelená zóna pritom môže v Bratislave už o niekoľko rokov vzniknúť pri výstavisku Incheba, ktoré je jedným z kandidátov na výstavbu národného kultúrneho a kongresového centra. „Chceme na petržalskú stranu Dunaja priniesť viac života a vybudovať kvalitný verejný priestor plný stromov a zelene, ktorý bude Bratislavčanom k dispozícii 365 dní v roku. Aj preto sme prišli s ideou tzv. zelenej zóny, ktorá okrem iného zahŕňa aj nový Dunajský park a promenádu,“ povedal Alexander Rozin ml., výkonný riaditeľ akciovej spoločnosti Incheba.

Projekt národného kultúrneho a kongresového centra počíta aj s konceptom zelených striech, ktoré majú výrazne pozitívny vplyv na životné prostredie, a to aj vďaka úspore energií. Pri tvorbe projektu sa navyše myslelo aj na to, aby uhlíková stopa pri výstavbe a prevádzke kultúrneho a kongresového centra bola čo najnižšia.

Incheba
Zdroj: Incheba

Zámerom je prispieť aj k uhlíkovej neutralite mesta Bratislava. Na tvorbe verejného priestoru so zelenou zónou Incheba spolupracuje so svetoznámym newyorským architektonickým štúdiom Diller Scofidio+Renfro, ktoré má na konte množstvo oceňovaných realizácií po celom svete. „Sme presvedčení o tom, že novú zeleň by ocenili nielen Bratislavčania, ale aj účastníci kongresov, pre ktorých by nový park s výhľadmi na bratislavské dominanty predstavoval jedinečný zážitok,“ dodáva Alexander Rozin.

Nová zelená zóna môže zlepšiť kvalitu ovzdušia, znížiť úroveň prašnosti a hluku a bude užitočným verejným priestorom. Bratislavčanom a návštevníkom hlavného mesta má slúžiť 365 dní v roku a má ambíciu stať sa novým obľúbeným miestom pre šport, relax a kultúru.

Navyše, v prípade, že lokalita Incheby bude vybraná spomedzi ďalších projektov na realizáciu národného kultúrneho a kongresového centra, plánuje spoločnosť okrem novej zelenej zóny zo svojich zdrojov vybudovať aj atraktívnu marínu na Dunaji s vyhliadkovou plošinou, ktorá by bola ďalším výrazným benefitom pre obyvateľov a návštevníkov mesta.