Keď v roku 2013 vznikla galérie DOT. na Lazaretskej ulici v Bratislave, podobný koncept neexistoval. „Nerozmýšľala som nad konkurenciou, žiadna vtedy nebola. Celý koncept vznikol na princípe podpory a predaja diel mladých umelcov, cenovo dostupnejších,“ spomína na začiatky Zuzana Danková, majiteľka galérie súčasného umenia s názvom DOT., ktorá sa už v súčasnosti rozrástla o ďalší lukratívny priestor v Jurkovičovej teplárni.

V rozhovore sa dočítate aj to:
  • ako sa mení trh s umením
  • ako sa rokmi mení nákupné správanie Slovákov
  • kedy budú pred slovenskými galériami stáť rady návštevníkov ako vo Viedni
  • či sú ceny umeleckých diel v galériách iné ako v ateliéri autora
  • prečo si treba dávať pozor na zľavnené umelecké diela

Pred siedmymi rokmi mala pocit, že práve toto umelcom aj začínajúcim zberateľom chýba. Nie každý mal prostriedky na kúpu drahšieho diela od etablovaného autora, no s investíciou chceli zberatelia nejako začať.

Keď vznikala galéria, nerozmýšľala som nad konkurenciou. Žiadna vtedy nebola
Zuzana Danková, majiteľka DOT. Contemporary Art Gallery

Prvotná investícia do menšej súkromnej galérie bola v tom čase okolo 50-tisíc eur. Mnoho financií však pohltila rekonštrukcia priestoru.

Počas pandémie cena diel neklesla

Zuzana Danková ako skúsená galeristka vkladá dôveru do mladých autorov, väčšinou ešte študentov. „Zatiaľ sa mi nestalo, že by sme sa rozhodli vystavovať umelca, ktorý by nemal úspech u návštevníka. Skôr sme ukončili spoluprácu z iných dôvodov. Tí, ktorých vystavujeme, sa uchytia,“ vysvetľuje. Pri výbere mladých autorov pomáhajú aj odborné súťaže Maľba a Cena Oskára Čepana.

Mnohí umelci začali počas pandémie tvoriť viac a inak. Na otázku, či sa trh s domácim umením zmenil, resp. stagnoval, odpovedala Z. Danková jednoznačne: „Vôbec. Ľudia majú dokonca väčší záujem o kúpu diel ako pred pandémiou. Neviem, či sa v nich tou ťažkou dobou niečo pohlo, alebo čo je tým dôvodom,“ dodáva s tým, že tých umelcov, ktorí sú dobrí a kvalitní, nepoloží ani pandémia. Len ich nejakým spôsobom vyfiltruje. Podčiarkuje však, že dopyt bol výraznejší.

Celé video so Zuzanou Dankovou:

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa