Už pred vyše rokom ľupčiansky podnik nemeckého investora zverejnil, že k dlho rozvíjanej výrobe aminokyselín pre výkrm hospodárskych zvierat pridá novú výrobu sophorolipidov, ktoré sú schopné prevádzať aj vodeodolné produkty do formy vodných roztokov a tak majú široké využitie nielen v krmivárstve, ale aj vo výrobe kozmetiky či liečiv.
Teraz Nemci prichádzajú s ďalšou inováciou. Biotechnologické skúsenosti svojej slovenskej dcéry chcú využiť aj na novú výrobu ramnolipidov, ktoré sa využívajú trebárs na čistenie pôd kontaminovaných ťažkými kovmi. No výskum sa s nimi robí už aj v biomedicíne, lebo majú zároveň aj antivírusové a antibakteriálne účinky.
Z nového investičného projektu spustenia výroby ramnolipidov, ktorý už podnik predložil aj slovenským povoľovacím úradom na ochranu životného prostredia, pritom vyplýva, že celý nový výrobný program by mal investora stáť skoro dvanásť a pol milióna eur a zamestnať by mal aj štvrť stovky nových pracovníkov. Ročne by mal podnik pritom produkovať zhruba 600 ton ramnolipidov.
Novými výrobami Nemci zdvíhajú medzinárodnú konkurencieschopnosť svojej slovenskej fabriky. Kým kŕmne aminokyseliny patria už k tradičnejším biotechnologickým produktom, tak sophorolipidy ako aj ramnolipidy sú novými neopozeranými produktmi, ktoré nachádzajú uplatnenie v stále väčšom počte oblastí.
Veľkú výhodu majú v tom, že sú ekologickejšou a bezpečnejšou náhradou iných podobne pôsobiacich látok, ktoré však ľudstvo doteraz získavalo z petrochemických produktov, ktoré sú v prírode oveľa ťažšie odbúrateľné.
Ľupčianska firma má dlhodobú prosperitu zabezpečenú tým, že materský Evonik ju využíva aj ako technicko-technologickú základňu pre skúšanie noviniek aj pre svoje ostatné biotechnologické fabriky v iných častiach sveta.
Aj výročná správa slovenskej dcéry za predvlaňajší rok potvrdzuje, že väčšina jej tržieb pochádza priamo od materského Evoniku a len menšiu časť inkasuje od externých odberateľov.
Evonik Fermas je tak vystavený cenovým výkyvom na voľnom trhu oveľa menej ako iné čisto produkčné dcéry materského koncernu. Prejavuje sa to aj na zaujímavo vysokých ziskoch slovenskej firmy. V roku 2013 s 2014 Evonik Fermas zarobil vždy vyše dva milióny eur. Pri ročných tržbách na vyše 45 miliónov eur.
Základnými surovinami Evonik Fermas na všetky jeho biotechnologické výroby sú cukor či rastlinné oleje. Evonik Fermas je dlho vôbec najväčším priemyselným spotrebiteľom cukru v krajine.