Skúsme sa teda pozrieť dopredu a na to, čo môže byť o niekoľko mesiacov. Ak nekupujete byt v čerstvo dokončenej novostavbe či úplne nový rodinný dom, tak si pri inzerátoch a následných obhliadkach určite všímate aj zariadenie, ktoré v byte či doma zostane po predchádzajúcich majiteľov. Citlivá býva otázka nábytku. Oplatí sa vôbec z funkčného i estetického hľadiska ponechať si nábytok, alebo je lepšie kúpiť si nový nábytok? Pokúsime sa odpovedať na tieto otázky prostred-níctvom konkrétnych argumentov. 

Za – nechať si nábytok a brať do úvahy tento faktor

 

Začnime argumentami z kategórie ZA. Pozrime sa najprv na ceny nehnuteľností. Práve pri cene nehnuteľnosti sa môže odzrkadliť, či byt kupujete plne zariadený, čiastočne zariadený alebo bez akéhokoľvek nábytku, pretože predchádzajúci majiteľ si vzal všetko so sebou. Cena plne zariadeného bytu s nábytkom i spotrebičmi je logicky vyššia, na druhej strane odpadá potreba kupovať nový nábytok a do bytu či domu sa môžete prakticky okamžite nasťahovať. 

 

Závisí aj to, o akom nábytku sa rozprávame. Pre mnohých ľudí napríklad nie je v poriadku predstava, že by spali v posteli po niekom, kto ju používal predtým a to aj napriek tomu, že by si vymenili matrac. Na druhej strane ak sa niekomu pri prvej obhliadke nesmierne zapáči jedá-lenský stôl, komoda či dokonca veľká a pohodlná sedacia súprava, môže to byť plus a argument pre to, aby sme si vybrali práve takýto byt. Vieme, že sedacie súpravy sú často o prvom dojme a keď vidíme peknú priestrannú obývačku, kde kraľuje pohodlná sedačka, tak ju skrátka chceme mať.

 

Ekonomický pohľad na vec hovorí v zmysle, že je výhodné hľadať nehnuteľnosti, ktoré sú minimálne čiastočne zariadené vrátane nábytku. Okrem priamych nákladov v podobe premeriavania, kupovania nového nábytku, dovozu či inštalácie, sú tu aj nepriame náklady. A tam kraľuje najmä čas. Často sa potrebujeme do nového presťahovať čo najskôr a ak je náš nový domov zariadený, výrazne sa skracuje čas potrebný na sťahovanie. 

Proti – prečo je lepšie kúpiť si vlastný nábytok

 

Existuje aj viacero argumentov PROTI. V prvom rade, ak sa opäť pozrieme na ekonomický pohľad, sú nehnuteľnosti bez zariadenia lacnejšie než tie, ktoré kupujete s nábytkom či spo-trebičmi. Nehovoríme teraz o novostavbách. Veľakrát sa stane, že predchádzajúci majiteľ si odnesie úplne všetko a v tej chvíli kupujete nehnuteľnosť bez akéhokoľvek vybavenia. 

 

Niečo ušetríte pri kúpe nehnuteľnosti, samozrejme, neskôr musíte investovať. Je tu ale veľké ALE. Ak sme hovorili pri argumentoch „ZA“ o čase, tak pri argumente „PROTI“ sa pozrime na dlhodobý pohľad. Vychádzame z predpokladu, že už keď ste sa odhodlali k významnej investícii a veľmi pravdepodobne ste si vzali hypotéku, chcete v novom byte či dome bývať minimálne niekoľko rokov. Ak si chcete svoj nový domov zariadiť v určitom štýle či koncepte, tak asi nemá zmysel robiť to so starým nábytkom. Naopak, je vhodnejšie kúpiť si nový, moderný nábytok a ním si zariadiť svoj domov presne tak, ako ste si to vždy predstavovali. Z dlhodobého pohľadu má teda určite väčší zmysel kúpiť nehnuteľnosť bez zariadenia a urobiť si ju takú, akú si prajete. 

 

Má to jednoznačne svoje čaro. Pretože potom si môžete povedať, že túto sedaciu správu ste si vyberali a kúpili vy, že tento šatník ste si nechali spraviť na mieru a túto pohodlnú posteľ v spálni ste zvolili presne podľa vašich požiadaviek. 

Finálny verdikt – ÁNO či NIE? 

 

Ak povedzme kupujete svoj prvý byt a ste radi, že vám banka schválila hypotéku, bude určite vhodné poobzerať sa po zariadenom byte a o nábytku môžete uvažovať aj neskôr. Pokiaľ však máte kapitál a kupujete si byt či dom, kde chcete stráviť najbližšie roky a prípadne aj s rodinou, je aj z dlhodobého pohľadu výhodnejšie zariadiť si nový domov podľa svojho a s novým nábytkom. Pokiaľ ste si zvolili túto možnosť a plánujete si kúpiť nový dom či byt a vybrať si vlastný nábytok, tak na internete už nájde naozaj všetky môže rôzne druhy nábytku, čo potvrdzuje bohatá ponuka e-shopu Bonami.sk, kde je dostupný naozaj široký sortiment.

 

Veríme, že sme vám poradili a pri výbere novej nehnuteľnosti sa rozhodnete správne!