Na pozadí vojnového konfliktu na Ukrajine sa nepriamo deje aj konflikt záujmov v najväčšej automobilke sveta. Koncern Volkswagen, ktorý pred niekoľkými dňami prerušil výrobu v dvoch podnikoch v Rusku a odstavil všetok export do tejto krajiny, musí nanovo prehodnocovať svoje ďalšie kroky a plány.

Tie sa týkajú aj masívnych investícií do elektromobility a vybudovania siete baterkární - gigafabrík - po celej Európe. Plán pritom počíta s vybudovaním veľkej fabriky aj v regióne Česka, Poľska či Slovenska. Doteraz nepadlo konenčné rozhodnutie, preto je otázne, či pôvodný plán na pozadí vojnového konfliktu stále platí alebo koncern uvažuje aj o alternatívach.

Hľadanie termínov

Volkswagen v poslednej dobe múti vody automobilového sveta viac než kedykoľvek predtým. Dlhšie k tomu prispievajú aj jeho plány, v ktorých ráta s tým, že si podmaní globálny trh s elektromobilmi. Zároveň sa pripravuje na konkurenčný boj s ostatnými výrobcami elektrických áut, napríklad s americkou spoločnosťou Tesla.

Kvôli dosiahnutiu tohto cieľa a plánov by koncern potreboval predávať milión elektromobilov ročne, a na to sa musí v najbližších rokoch reorganizovať a zabezpečiť aj dostatok batérií.

Podľa ohlásených plánov musí na tento účel postaviť v Európe šesť fabrík na výrobu batérií s celkovou kapacitou 240 gigawatthodín. Posledná zo šiestich gigafabrík Volkswagenu sa postavií v Česku, Poľsku alebo na Slovensku a do prevádzky sa uvedie do roku 2027.

Zdá sa, že je to ešte beh na dlhú trať. Skupina už celý proces odštartovala a rokuje s jednotlivými európskymi krajinami. Lobing susedných Čechov je pomerne citeľný a zapojila sa do neho aj tamojšia automobilka Škoda Auto.

Napriek tomu, že o finálnej destinácii sa už malo rozhodnúť, Volkswagen sa na poslednú chvíľu a krátko po voľbách v Česku rozhodol prísť s verdiktom až na konci prvej polovice tohto roka. A ani to nemusí byť posledný termín.

WA 3 archív Wolfsburg - Na archívnej snímke z 11. augusta 2021 logo nemeckého automobilového koncernu Volkswagen na budove závodu v nemeckom meste Wolfsburg. Volkswagen rokuje s čínskym telekomunikačným gigantom Huawei o kúpe divízie autonómneho riadenia za jednu miliardu eur. Informoval o tom vo štvrtok 17. februára 2022 časopis Manager Magazin. Automobilky a technologické firmy investujú miliardy do autonómneho riadenia, aby získali náskok v oblasti, ktorú mnohí považujú za budúcnosť mobility.
Neprehliadnite

Top v automotive: Týždeň Volkswagenu na pozadí vojny

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa