Nemecký automobilový koncern Volkswagen až do odvolania zastavuje výrobu áut v Rusku. Firma, ktorá je najväčším výrobcom áut v Európe, to dnes zdôvodnila inváziou ruských vojsk na Ukrajinu.

Vývoz zastavený do odvolania

Opatrenie sa týka aj ďalších obchodných aktivít, zastavený až do odvolania je tak aj vývoz áut zo skupiny Volkswagen do Ruska. K podobnému kroku v minulých dňoch siahli aj niektoré ďalšie globálne automobilky.

„Vzhľadom k rozsiahlemu narušeniu podnikateľských aktivít v Rusku vyvodzuje správna rada skupiny dôsledky z celej tejto situácie, ktorú charakterizuje značná neistota," oznámila automobilka, ktorá sídli vo Wolfsburgu v spolkovej krajine Dolné Sasko.

Znamená to, že vyrábať nebudú závody Volkswagenu v Kaluge ani v Nižnom Novgorode. Vývoz áut do Ruska skupina zastavuje okamžite. Rovnaký krok oznámila aj mladoboleslavská Škoda Auto, ktorá je súčasťou skupiny Volkswagen.

Nemecká automobilka sa tak pripojila k ďalším globálnym automobilkám, ktoré sa rozhodli výrobu áut v Rusku zastaviť a prestať do Ruska vyvážať svoju produkciu. Agentúra Reuters uviedla, že sa to týka aj najväčších japonských automobiliek Toyota, Honda a Mazda.

Tvrdé sankcie

Ruské vojská minulý týždeň vo štvrtok začali inváziu na Ukrajinu. Západné krajiny odpovedali tvrdými ekonomickými sankciami, ktorých cieľom je paralyzovať ruské hospodárstvo. To ešte viac skomplikovalo tok tovaru v dodávateľských reťazcoch, ktorý už v minulých dvoch rokoch ochromila pandémie a s ňou spojené obmedzenia.

K bojkotu Ruska za jeho agresiu voči susednej krajine sa v posledných dňoch pripojilo mnoho firiem z najrôznejších odvetví a z mnohých krajín západnej Európy, Japonska i Spojených štátov. Okrem automobiliek Daimler Truck, Mitsubishi, Ford alebo General Motors sú to napríklad banky, energetické podniky, firmy z odvetvia informačných technológií, letectva, dopravy a telekomunikácií.

Koncern Volkswagen vlastní 12 značiek. Patria medzi ne značky osobných automobilov Volkswagen, Audi, Seat, Škoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Porsche, nákladné vozidlá MAN a Scania a taktiež úžitkové vozidlá Volkswagen a motocykle Ducati.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt naživo: Rating Ruska znížený na junk. Ropa ďalej rastie