Meno firmy Petrochema, a.s., Dubová sa v ostatnom čase skloňovalo často. Menej vďaka ekonomickým výsledkom firmy, viac v súvislosti s policajným vyšetrovaním. To viedlo k obvineniu vyše osemdesiatich osôb. Medzi nimi sa ocitli aj bývalí zamestnanci Petrochemy.

Z oleja nafta

Podniku sa však kauza dotýka nepriamo. „Petrochema sama je v tomto čistá,“ vyhlasuje výrobný riaditeľ Jozef Šuráb na okraj vyše ročného vyšetrovania. Polícia skúmala, ako sa z firmy dostávali oleje a ako ich niektorí predajcovia nelegálne miešali s naftou.

Oleje z Petrochemy boli na takúto manipuláciu vhodné pre nízky obsah síry a podobné zloženie ako nafta. Petrochema totiž ako svoju základnú surovinu na výrobu používa kvalitnú nízkosírnu kazašskú ropu.

Obrovské nelegálne zisky inkasovala časť odberateľov Petrochemy z rozdielu, ktorým sa zdaňuje nafta a oleje. Celý obchodný proces s citlivými komoditami vo firme mali sledovať colníci, aj tí však zlyhali a niekoľkí boli do podvodov zapojení.

„Petrochema nebola políciou ani prokuratúrou obvinená, ale požiadaná o spoluprácu. Z našich výrobkov sa niekde stala nafta. A polícia sa snaží zistiť kde. Nebolo to však v Petrocheme,“ odvracia špekulácie o účasti fabriky na nelegálnom podnikaní šéf výroby.

Krízu v Petrocheme má prekonať nový investor

Podvodné firmy podobne nakupovali suroviny aj v iných spoločnostiach. V súčasnosti vyšetrovanie pôsobenia zločineckej skupiny stále pokračuje.

Negatívna publicita fungovanie podniku priamo neohrozila, prispela však k vyvrcholeniu vlečúcej sa krízy. „Ten tlak rôznych inštitúcií je neprimeraný finančným výsledkom fabriky,“ komentoval bývalý riaditeľ Petrochemy Ján Gréner.

S ním TREND hovoril o problémoch podniku pred viac ako mesiacom, v čase horúcich rokovaní o vstupe investora. Vtedajší vlastníci a manažéri Petrochemy si bez neho nevedeli predstaviť ďalšie fungovanie firmy.

Po problémoch...

Petrochema historicky trpela nedostatkom vlastných zdrojov. V privatizácii totiž štát predával majetok podniku, a nie jeho akcie. Spoločnosť začínala v roku 1995 podnikať s vlastným kapitálom jeden milión korún a majetkom 650 mil. Sk. O rok neskôr sa vlastníci podieľali na financovaní majetku podniku necelými dvoma percentami.

„Ja som tlačil na to, aby každá koruna išla do imania,“ argumentoval J. Gréner. „Moja filozofia bola dožiť sa penzie s čo najvyšším podielom,“ dodal.

Nie každý zo spoločníkov však rozmýšľal rovnako. „Niektorí chceli mať dividendy, tantiémy. A pri strate znižovať imanie. Je to generačný rozdiel v myslení,“ tvrdil J. Gréner.

Aj tento rozpor medzi spoluvlastníkmi a manažérmi eskalujúci v minulom roku skomplikoval situáciu vo firme. V prvej polovici tohto roka firma využívala len necelú tretinu spracovateľskej kapacity. „Mali sme dohodnutú dodávku 70-tis. ton hmoty. Ak by sa zrealizovala, priniesla by nám úsporu desať až dvanásť miliónov korún,“ vysvetlil zámery J. Gréner.

Už na konci minulého roka však niektorí dodávatelia ropy vypovedali kontrakty a nedodali dohodnutých 15-tisíc ton ropy. Navyše zmenili platobné podmienky. „Dovtedy sme mali splatnosť 30 až 40 dní. V dvanástom mesiaci nám dodávatelia napísali, že chcú buď garancie, alebo platbu vopred,“ vysvetľuje J. Šuráb.

Kým sa po železnici dostane ropa z Kazachstanu na Slovensko, ubehnú tri týždne. Odberatelia Petrochemy zasa platia najskôr po dvoch týždňoch. Podnik tak začal mať vážne problémy s financovaním výroby.

...otvorili dvere investorovi

Už v roku 2003 spadli tržby medziročne o pätinu, pridaná hodnota o trinásť percent. Podniku nepomohol vývoj cien ropy ani posilnenie koruny. Pri minimálnom podiele vlastných peňazí v podnikaní vlastníci len menili štruktúru existujúcich úverov, nové financie už nezískali.

Petrochema bola od roku 2001 pod úplnou kontrolou manažérskej Alfa Trading, s.r.o., Nemecká. Ľudia, ktorí firmu viedli, vtedy získali 55 percent akcií od Karola Konárika.

O rok Alfa Trading predčasne vyplatila záväzok voči Fondu národného majetku SR a odkúpila aj zamestnanecké akcie. V roku 2003 spoločníci jedného zo spolumajiteľov vyplatili, druhý sa na riadení Petrochemy prestal podieľať.

Na začiatku tohto roka bol podiel majiteľov na financovaní aktív vyšší, stále však dosahoval necelú pätinu. V tejto situácii požiadali viaceré úverujúce banky o splatenie časti úverov, dodávatelia o platby vopred. Vlastníci podniku vlastné zdroje nemali, a tak začali ponúkať podiel v podniku investorom.

Krízu v Petrocheme má prekonať nový investor

Strojári sľubujú vyrábať

Majitelia sa v závere júla tohto roku dohodli s pražskou a.s. Synecta. Skupina podniká najmä v Česku, ale aj na Slovensku či Uzbekistane a patrí do nej vyše desiatka podnikov.

Tieto vyrábajú armatúry, čerpadlá a hutnícke výrobky. Celkové tržby skupiny presiahli v minulom roku dve miliardy korún.

Investor vložil do Petrochemy bezmála 55 miliónov korún, za tieto získal majoritu. Čerstvý kapitál by mal zmierniť tlak na podnikové financie a umožniť novým manažérom sústrediť sa na samo podnikanie. Majoritný akcionár urobil zmeny medzi manažérmi, obsadil predstavenstvo, členovia pôvodného vedenia zostali v dozornej rade.

„Komunikujeme s veriteľmi, dodávateľmi, pripravujeme zmenu organizačnej štruktúry a plán obchodu, marketingu, reštrukturalizácie a investícií,“ hovorí nový riaditeľ Martin Kováč. Najatý manažér, ktorý vystriedal vo funkcii J. Grénera, sľubuje zmenu obchodnej politiky, vyčlenenie nerentabilných aktivít a investície.

„Budeme pokračovať vo výrobe, o jej presnej štruktúre však rozhodne ziskovosť jednotlivých produktov,“ odpovedá M. Kováč na úvahy o premene Petrochemy na colný sklad palív. Podrobný biznis plán však dostanú akcionári a veritelia na stôl najskôr o mesiac.

Rafinácia či špeciálna chémia

Za minulý rok Petrochema zaknihovala zisk o málo vyšší ako 19 mil. korún. Podľa tvrdení predchádzajúceho vedenia má podnik potenciál vygenerovať ročne sto až sto dvadsať miliónov korún zisku. Výsledky za prvý polrok 2004 poznačil výpadok dodávok, tržby 617 mil. Sk dosiahli necelé dve tretiny plánu. Na druhý polrok predpovedali manažéri zlepšenie hospodárenia, ale aj prepúšťanie.

Ich víziou bolo uspieť ako dodávateľ nafty a mazív zákazníkom v okruhu do dvesto kilometrov. „Sme malá firma. Nechceme zápasiť na trhu s nikým,“ priznal J. Šuráb. Vedenie sa tiež spoliehalo na širší sortiment špecialít – transformátorových olejov, mazacích olejov či detergentov. Tieto špeciality sú výrobky s vyššou pridanou hodnotou, ich perspektíva je však úzko spojená s predajom nafty.

Z iných špecialít vyrába podnik ako jeden z mála vo východnej Európe transformátorový olej. Do tohto segmentu však preniká konkurencia, predovšetkým sami výrobcovia transformátorov podmieňujú servis zariadení dodávkami vlastného oleja.

Predaj Petrochemy (2003, %)

Krízu v Petrocheme má prekonať nový investor


PRAMEŇ: Petrochema, a. s.

Ešte v roku 2000 začala Petrochema spoluprácu so španielskym výrobcom Petroquímica Espaňola zo skupiny Petresa, ktorý je najväčším svetovým výrobcom vstupných surovín pre výrobu pracích práškov, šampónov a odmasťovacích prostriedkov. Na túto výrobu podnik ropu nepotrebuje.

V minulom roku priniesli detergenty takmer štvrtinu všetkých tržieb. Podnik dodáva tieto špeciality veľkým nadnárodným spoločnostiam ako Henkel či Procter & Gamble.

S druhým zahraničným partnerom spolupracuje podnik ešte dlhšie – už od roku 1992. S nemeckým výrobcom špeciálnych mazadiel firmou Fuchs založil podnik spoločnú s.r.o. Fuchs-Petrochema. Slovenskej rafinérii patrí 49-percentný podiel, nemecký partner drží majoritu. Spoločnosť nevyrába, je obchodníkom. Predáva výrobky Petrochemy aj Fuchsu.

Dodáva mazivá pre spoločnosti Volkswagen Slovakia, U.S. Steel Košice, INA Skalica či Železiarne Podbrezová. S desiatkou zamestnancov dosahuje ročné tržby 120 až 130 mil. Sk. Ročne predá zhruba dvetisíc ton špecialít.

Odpad by mal páliť kraj

Podmienkou ďalšieho podnikania je riešenie ekológie výroby. Ekologické riziká a staré záťaže sú dlhodobým problémom podniku. Odpad z rafinácie sa na pozemkoch skládkuje od roku 1938. V dvoch takzvaných gudrónových jamách leží takmer 150-tisíc ton odpadu, zostatkov nespotrebovaných pri rafinácii.

Podľa privatizačnej zmluvy by mal podnik každoročne zlikvidovať pol druha tisíca ton odpadu zo skládky. Podľa vyjadrení predstaviteľov však ekologické riziká neboli nikdy zachytené v účtovníctve podniku a ani zohľadnené pri privatizácii.

„Pozemky pod odpadovými jamami nie sú právne doriešené,“ tvrdí J. Šuráb: „Po morálnej stránke sa však k skládkam priznávame.“ V súčasnosti pripravuje Ministerstvo životného prostredia SR nový zákon o riešení starých ekologických záťaží.

Do konca roka 2005 musí manažment podniku vyriešiť aj druhý veľký problém. Tým je spaľovňa nebezpečného odpadu. „My tvrdíme, že Petrochema nemá prostriedky na to, aby za miliardu korún postavila spaľovňu,“ vysvetľuje J. Šuráb.

Vizitka Petrochemy

(mil. Sk)

2000

2001

2002

2003

Aktíva

562

657

743

659

Vlastné imanie

19

48

81

108

Tržby

2 131

2 345

2 182

1 752

Pridaná hodnota

187

251

156

135

Zisk po zdanení

5

23

32

19

PRAMEŇ: Petrochema, a.s., Dubová

Zámerom manažmentu bolo dohodnúť sa s vyšším územným celkom a postaviť spaľovňu v rámci koncepcie štátneho odpadového hospodárstva z fondov Európskej únie. Investorom by bol Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý môže ako verejná organizácia ľahšie čerpať prostriedky na projekt.

V novej spaľovni sa mal likvidovať odpad nielen z podniku, ale aj zo Žilinského a Trnavského kraja. V apríli tohto roku prebehlo v okolitých obciach referendum.

Podľa Anny Zvarovej, starostky obce Nemecká, v ňom dali obyvatelia jasne najavo, že novú spaľovňu, do ktorej by sa zvážal nebezpečný odpad z okolia, nechcú. Realizácia projektu tak ostáva otvorená. „Stále nemáme definitívne rozhodnutie ani od štátu, ani od vyššieho územného celku,“ uzatvára J. Šuráb, ktorý je naďalej technickým námestníkom firmy.

Ekologickým problémom, ktorý plánovali manažéri riešiť v najbližšom čase, je hydrogeneračná jednotka. O investícii do odsírenia za približne 150 mil. Sk, ktorú podnik musí zrealizovať do konca budúceho roka, už budú rozhodovať noví vlastníci. Ďalšie peniaze si vyžiada sama prevádzka, podnik totiž ostatné dva roky neinvestoval ani na úrovni jednoduchej reprodukcie.

Voľná kapacita

Petrochema bola postavená v tridsiatych rokoch minulého storočia, dnes zamestnáva takmer 350 ľudí. Podnik vyrába motorovú naftu, ktorej predaj priniesol v minulom roku spolu s mazivami tridsať percent tržieb. Ostatnú časť podnik fakturoval za prísady do čistiacich prostriedkov, vykurovacie a špeciálne oleje.

Maximálna ročná kapacita spracovania ropy je 150-tisíc ton. Na porovnanie, Slovnaft spracoval v minulom roku 5,5 mil. ton ropy.

Väčšina suroviny, ktorú spracúva Petrochema, pochádza z Kazachstanu. Tú dodávajú podniku sprostredkovatelia.

Priamo podnik odoberá surovinu aj od spoločnosti Moravské naftové doly, a.s., Hodonín a slovenskej Nafty, a.s., Gbely. Petrochema priváža ropu vo vlakových cisternách, z dovezeného objemu dokáže vyprodukovať 30 až 40 % nafty. Ešte v roku 2003 podnik doviezol vyše stotisíc ton suroviny.

Foto – Gabriel Beer, Miro Nôta