Americkí miliardári počas pandémie rozmnožili svoje majetky. Kríza či hlboká recesia, ktorej sa obáva celý svet, sa vyhla takým menám ako Jeff Bezos, Mark Zuckerberg či Elon Musk. Podľa Inštitútu pre politické štúdie so sídlom vo Washingtone celková hodnota majetku amerických miliardárov od prepuknutia pandémie vzrástla o 19 percent, teda o viac než pol bilióna dolárov.

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos si polepšil o 36,2 miliardy dolárov, jeho majetok sa aktuálne zastavil na 150 miliardách. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg si od marca pridal na svoje konto 30 miliárd dolárov, jeho majetok vzrástol na necelých 90 miliárd. Preskočil tak aj výkonného riaditeľa koncernu LVMH Bernarda Arnaulta s majetkom 80,4 miliardy dolárov, ale aj podnikateľa a investora Warrena Buffetta, ktorého majetok sa odhaduje na 69,2 miliardy dolárov.

Elon Musk, šéf spoločnosti SpaceX a Tesla, zbohatol v poslednom období o 14,1 miliardy. Jeho majetok agentúra Bloomberg vyčíslila na 45 miliárd dolárov.

Kľúčom sú technológie

Všetkých troch mužov spája, že pôsobia v oblasti moderných technológií, a tie pandémia neohrozuje. Práve naopak, na akciových trhoch nastalo po krátkej stagnácii v marci výrazné oživenie technologických firiem.

Akcie Facebooku, Amazonu či Tesly rástli v poslednej dobe najvýraznejšie. Napríklad akcie spoločnosti Amazon sa oproti minimám dosiahnutým v polovici marca zvýšili o 47 percent. Facebooku takisto pomohla súčasná situácia okolo  koronavírusu. Trávenie času doma núti mnohých, aby boli na sociálnych sieťach zavesení viac ako obvykle.

Milióny nezamestnaných

Inštitút pre politické štúdie upozornil, že za jedenásť týždňov, počas ktorých obmedzili možnosť pohybu v USA, až 42,6 milióna Američanov požiadalo o podporu v nezamestnanosti. „Tieto štatistiky nám pripomínajú, že sme viac ekonomicky a rasovo rozdelení než kedykoľvek predtým za niekoľko desiatok rokov,“ uviedli autori správy.

Faktom ale je, že z oživenia na akciovom trhu profitujú aj ľudia s priemernými zárobkami. Zvýšila sa totiž hodnota investičných portfólií, penzijných fondov a dôchodkových účtov. Podľa štatistík Federálneho rezervného systému z roku 2016 viac ako polovica Američanov vlastní akcie, priamo alebo nepriamo.