V minulosti typická slovenská rastlina sa stretáva stále s nepochopením. Väčšina ľudí si ju automaticky zamieňa s marihuanou. Rozdiel je však v obsahu účinnej látky tetrahydrokannabinol (THC). Technická konopa (konopa siata), ktorá sa na Slovensku môže pestovať od roku 2009, má jej obsah iba 0,2 percentá. Na výrobu „poriadnej“ marihuanovej cigarety je však potrebných šesť percent. Preto obavy nie sú na mieste.

Rastlina sa pestovala celé tisícročia a profitoval z nej textilný, papierenský a najmä medicínsky priemysel. Jej význam zachytáva aj slovenský folklór v piesni Močila konope, močila.

História pestovania konopy
Konope sa pestovalo v dávnej minulosti. Podľa zdrojov až sedem tisíc rokov pred naším letopočtom. Využívalo sa na výrobu šiat, sietí na lov rýb. Jej všestranné využitie objavili Číňania. Korene a listy používali pre medicínske účely, zo stonky vyrábali textil, z lisovaných semien výrábali olej na varenie, do lámp, a používali ju aj pri výrobe mydla. Odpad z lisovania skonzumovali domáce zvieratá. Z konopných vlákien sa vyrábal papier. Ľudstvo, prirodzene, objavilo aj halucinogénne účinky listov a kvetov. Práve to sa stalo prekliatím konopy.

Výskumníci zatiaľ v strate

Na poliach pri Trenčíne pestuje Michal Veselý medicínsku konopu, nie technickú. Medicínske konopy však vôbec neobsahujú THC. Pestujú ich v kvetináčoch a v pôde dovezenej z Lotyšška. Povolenie na pestovanie tejto odrody dostali od Ministerstva zdravotníctva SR ako zatiaľ jediní na Slovensku.

„Zistil som, že rastlina má pozitívny vplyv na zdravie, klímu, ekológiu a priemysel. Najprv som začal pestovať technickú konopu, neskôr ma zaujímalo jej medicínske využitie z osobných dôvodov,“ vysvetľuje Michal Veselý zo spoločnosti Elixor.

Pre liečebné účinky sa konopa užívala už v starej Číne
Neprehliadnite

Rakúska klinika vsádza na liečbu covidových pacientov kanabisom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa