Tržby skupiny Kofola v prvom štvrťroku 2018 bez započítania poľského segmentu stúpli v medziročnom porovnaní o 10,9 percenta, so započítaním Poľska skupina zvýšila tržby o 6,75 percenta, teda o 3,56 milióna eur. Celkové tržby spoločnosti predstavovali za prvý kvartál tohto roka 56,5 milióna eur. Hodnota ukazovateľa zisku pred započítaním úrokov, daní a odpisov (EBITDA) vzrástla o 23,2 percenta na 3,83 milióna eur, čo predstavuje nárast o 722-tisíc eur. Informovala o tom v utorok spoločnosť Kofola ČeskoSlovensko v tlačovej správe.

Na českom trhu Kofola navýšila tržby o 14 percent. Za týmto nárastom stoja podľa spoločnosti predovšetkým vyššie predaje nápojov Kofola, Rajec a Vinea. Na slovenskom trhu tržby Kofoly stúpli medziročne o 3,4 percenta a pozitívne čísla Kofola zaznamenala aj v Adriatickom regióne, kde tržby narástli o 17,2 percenta.

Spoločnosti sa darilo predovšetkým v Chorvátsku, kde jej aktivity vygenerovali podľa firemných údajov rast tržieb rádovo o desiatky percent. „Výsledky za prvý kvartál potvrdili rastúcu tendenciu z posledného kvartálu roku 2017 a vnímame ich veľmi pozitívne. Domnievam sa, že pri súčasnom stabilne teplom počasí dávajú dôvod k optimistickému výhľadu,“ povedal finančný riaditeľ skupiny Kofola Daniel Buryš.

Skupina Kofola rástla aj na trhu zdravších potravín. Tržby vlajkovej lode, značky UGO, narástli prostredníctvom 82 Freshbarov a Salatérií o 32,4 percenta. Kofola v tomto segmente v prvom kvartáli kúpila podiel sto percent v českej firme Leros.

Zároveň prevzala všetky výrobné kapacity aj zamestnancov tohto tradičného českého výrobcu bylinných zmesí z liečivých rastlín. Spoločne so spoločnosťou Premium Rosa, ktorú skupina kúpila v roku 2017, tak vznikol podľa skupiny Kofola dôležitý pilier spracovávajúci bylinky, liečivé rastliny a autentické suroviny, ktoré bude možné využiť aj pre ďalšie produkty skupiny.

Ako ďalej informovala spoločnosť, tento týždeň sa v spoločnosti koná valné zhromaždenie, ktoré bude schvaľovať vlaňajšie hospodárenie. Väčšinový vlastník Kofola ČeskoSlovensko, spoločnosť AETOS, vlastnená rodinou Samarasovcov, navrhuje navýšiť dividendu na 16,20 českých korún na akciu. Pôvodne predstavenstvo navrhovalo dividendu 13,50 českých korún na akciu.