Harmanecká kartografická a tlačiarenská spoločnosť VKÚ sa dostala do ťažkostí. Manažment sa rozhodol požiadať o súdnu ochranu pred veriteľmi. Po súhlase banskobystrického súdu je firma v reštrukturalizácii od polovice júla. Zhruba pol stovky veriteľov prihlásilo do reštrukturalizácie nároky v celkovej výške takmer 1,7 milióna eur.

Situáciu akciovky VKÚ zhoršila podľa informácií TRENDU dvojica negatívnych vplyvov na hlavný biznis firmy – kartografiu, teda výrobu máp. Prvý je rýchly nástup elektronických navigačných zariadení, ktoré mapy postupne nahrádzajú. Druhý je predaj kópií jej máp, pre ktorý sa firma dostala do sporov so súdnou dohrou proti konkurentom už pred rokmi (TREND 3/2005). Kartografia pritom v minulosti tvorila väčšinu tržieb.

Reštrukturalizačný správca Jaroslav Ďaďo zvolal prvú schôdzu veriteľov na 16. septembra. Firma podľa neho s reštrukturalizáciou začala zavčasu, skôr než sa jej finančná situácia dostala do hraničnej situácie, ktorá by hrozila existenčnými problémami. Podľa J. Ďaďa pred časom rokovali aj s potenciálnym záujemcom o kapitálový vstup do firmy, no nepozdávala sa im jeho ponuka. Iba predávať aktíva, aby získali peniaze na platenie dlhov, majitelia podľa správcu nechceli. Preto sa rozhodli pre reštrukturalizáciu.   

Ešte pred jej štartom spoločnosť výrazne utlmila kartografickú výrobu a sústredila sa na polygrafiu, teda prácu na tlačiarenských zákazkách. Tá má podľa informácií správcu udržať firme biznis, keďže sa v nej podľa neho darí získavať zákazky. Mala by prinášať peniaze na krytie nákladov a aj postupné platenie dlhov – pokiaľ veritelia VKÚ schvália firme reštrukturalizačný plán.

Nemalú časť peňazí na platenie dlhov plánuje firma získať z predaja šesťposchodovej budovy, v ktorej v minulosti bežala kartografická výroba. Medzičasom z nej už odišli zamestnanci. „Je prázdna a pripravená na predaj,“ dodáva správca, podľa ktorého by reštrukturalizácii výrazne pomohlo jej čo najskoršie speňaženie.

VKÚ je pokračovateľom bývalého štátneho výrobcu máp Vojenský kartografický ústav. Ten po privatizácii v roku 2001 prebrala pätica jeho bývalých manažérov. Fond národného majetku im ho predal za 75 miliónov vtedajších korún. Pätinou peňazí pomohol novým majiteľom obchodný partner Freytag-Berndt und Artaria z Viedne. Na zvyšok si VKÚ požičal od Všeobecnej úverovej banky. Akcionári VKÚ sú tesne pred splatením desaťročného úveru a o to viac sa snažia zachrániť firmu reštrukturalizáciou. „Majú pri tom podporu banky, čo bol dôležitý impulz pri rozhodovaní o tomto riešení,“ dodal pre TREND správca.

Ilustračné foto na titulke - Pavel Danko