Krupinská nábytková firma Lind Mobler Slovakia, ktorá vyrába čalúnený nábytok, to spravila inak. Kúpila svojho dodávateľa z Prievidze a získala 157 nových zamestnancov, najmä čalúnnikov a šičiek.
„Slovenský pracovný trh nedisponuje dostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, ktorá je však pri výrobe čalúneného nábytku nenahraditeľná. Majitelia spoločnosti sa rozhodli pristúpiť k prebratiu výrobnej prevádzky v Prievidzi, pričom práve nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily na strednom Slovensku bol hlavnou pohnútkou pri rokovaniach, vedúcich k odkúpeniu podniku,“ konštatovala Martina Števulová z Lind Mobler Slovakia.
Dodáva, že práve nábor nového kvalifikovaného personálu je problematický. Lind Mobler Slovakia má aj v súčasnosti, napriek tomu, že získal viac ako sto kvalifikovaných ľudí, na webe Profesia.sk uverejnené ponuky na prácu čalúnnika, šičky aj stolára.
Firma dúfa, že im pomôže aj ministerstvom školstva vychvaľované duálne vzdelávanie, do ktorého sa zapojili na Strednej drevárskej škole vo Zvolene pred dvomi rokmi. „Naším hlavným cieľom je vyučiť si budúcu pracovnú silu. O odbory čalúnnictva a krajčírstva je ale dlhodobý nezáujem,“ hovorí M. Števulová.
Až v tomto školskom roku sa podarilo otvoriť prvý ročník odboru čalúnnik.
Neprichádzajú ani z úradov práce
Viac stredoškolákov nedokázal Lind Mobler Slovakia na odbor čalúnnik pritiahnuť garantovaním pracovného miesta, podnikovým štipendiom či stravou zdarma.
Celkovo v ňom študuje šesť žiakov. Čo však považujú za úspech, pretože v porovnaní s ostatnými spoločnosťami v regióne je to oveľa viac.
Napríklad čalúnicka firma Eilersen Production Slovakia z Veľkého Krtíša sa vo Zvolene zapojila do duálneho vzdelávania, už tri rokysa im však nedarí získať žiadneho študenta. Riaditeľ výroby Alexander Dancsó hovorí, že situácia je naozaj zlá.
Podobne ako vo Zvolene mali zmluvu aj so strednou školou v Modrom Kameni, kde vlani ukončilo štúdium šesť žiakov v odbore stolár. „Štyria z nich ani nezačali pracovať v tomto odbore. A zvyšní dvaja to tiež po čase vzdali,“ hovorí A. Dancsó. Podľa neho je problém aj v tom, že mladí chcú rýchlo zarobiť a to, čo dokážu ponúknuť nábytkárske firmy, nie je dosť lukratívne.
Podľa ponuky práce na profesia.sk ponúka Lind Mobler aktuálne tri až sedem eur na hodinu v hrubom a sľubuje zabezpečenie ubytovania pre čalúnnika s praxou.
Podľa firiem je problém aj s nezamestnanými. M. Števulová tvrdí, že im sa rekvalifikačný kurz pre nevyučených nezamestnaných neosvedčil. Neúspešní boli aj s náborovou kampaňou podporenou bilboardmi, mobilnou inzerciou, inzerciou v lokálnych novinách a na weboch.
Na získanie zamestnancov siahli aj po nepriamej kampani, ktorá mala posilniť vnímanie zamestnávateľskej značky, ktorej výsledky už začínajú byť podľa M. Števulovej viditeľné. „Napriek všetkým spomínaným aktivitám je rast počtu zamestnancov len pomalý, no stále môžeme konštatovať, že prirodzený.“
Firma Eisler už dokonca ani nesmeruje inzeráty s ponukou práce priamo na čalúnnikov. Podľa A. Dancsóa hľadajú ľudí, ktorí sú ochotní sa preškoliť.
Nemajú záujem
Krupina je mesto s evidovanou mierou nezamestnanosti na úrovni 7,19 percenta, je na 28. mieste v rebríčku miest s najvyššou nezamestnanosťou. Veľký Krtíš má o niečo vyššiu nezamestnanosť. V novembri bola podľa štatistík Ústredia práce na úrovni 9,26 percenta.
Podľa Janky Tóthovej z krupinského úradu práce majú v evidencii poväčšine už len dlhodobo nezamestnaných, ktorých aj preškolujú. „Mnohí sa však dostali do štádia, že im vlastne ich momentálna situácia vyhovuje. Odvykli si od každodennej práce, stratili pracovné návyky a nie sú schopní adaptovať sa.“
A keď si ich po rekvalifikácii zamestnávateľ vyberie, často opäť končia po pár mesiacoch na úrade práce. „Nie sú ochotní niečo zmeniť na svojich návykoch,“ dodáva J. Tóthová.
Aj firmy, ktoré potrebujú takto kvalifikovaných zamestnancov siahajú po zahraničných pracovníkoch. Jozef Adam z úradu práce vo Zvolene, ktorý má na starosti zamestnávanie cudzincov hovorí, že najmä väčšie firmy po nich siahajú. Príkladom je podľa neho práve Lind, ktorý zháňal zamestnancov aj v zahraničí, najmä na Ukrajine.
Pri menej kvalifikovaných prácach, ako sú šičky nie je podľa A. Dancsóa až taký problém, zatiaľ sa im darí zháňať nové sily. „Očakávam však, že do takých päť rokov bude nedostatok aj v tomto odbore,“ uzatvára.