Ak niekto očakával, že sa v budúcom roku problémy s nedostatkom čipov zmiernia, najnovšia prognóza Európskej asociácie výrobcov automobilov (ACEA) ho vyvedie z omylu.

auto
Neprehliadnite

Dokedy vydržíme bez áut, ak sa nám čipy budú vyhýbať

Nové dáta podľa expertov naznačujú, že európski výrobcovia áut, ich predajcovia a nakoniec aj spotrebitelia by sa mali pripraviť na ďalší kritický rok.

Rok 2022 nič nevyrieši

Asociácia totiž očakáva, že globálny nedostatok čipov sa nielen predĺži na celý rok 2022, ale pravdepodobne spôsobí novú vlnu výpadkov v dodávkach vozidiel a predĺži aj čakanie na nové objednávky.

Objem výroby automobilov v Európe bude tento a na budúci rok pravdepodobne podstatne nižší, ako sa očakávalo, uviedla asociácia v liste, ktorý zaslala Európskej komisii. Ponuka nebude v súlade s dopytom, dodáva.

Európsky automobilový sektor preto ešte viac zaostane za už tak katastrofálnymi výsledkami, keď výrobcovia v regióne minulý mesiac zaznamenali najhoršie septembrové predaje za viac ako štvrťstoročie.

WA 38 archív Mníchov - Na archívnej snímke z 21. februára 2019 logo nemeckého výrobcu čipov Infineon počas valného zhromaždenia spoločnosti v Mníchove. Nemecký výrobca čipov Infineon v utorok 4. mája 2021 mierne zvýšil svoju prognózu tržieb aj marže v súčasnom fiškálnom roku 2020/21, keďže dopyt po čipoch výrazne prevyšuje ponuku. A oznámil, že pokračuje v investíciách do zvýšenia výrobných kapacít. FOTO TASR/DPA 

ARCHIV - 21.02.2019, Bayern, München: Das Logo von Infineon ist auf der Hauptvers
Zdroj: Matthias Balk

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa