Juhokórejská automobilka Hyundai Motor sa chystá vyrábať vlastné čipy, aby znížila závislosť na ich producentoch. Podľa agentúry Reuters to povedal jej manažér.

Celosvetový nedostatok polovodičov čiastočne spôsobil rastúci dopyt po prenosných počítačoch a ďalších elektronických produktoch počas pandémie. Tento rok sa kvôli nemu uzatvárali niektoré výrobné linky na celom svete. Hyundai preto prerušila v apríli výrobu v Kórei.

Škoda Auto
Neprehliadnite

Automobilka Škoda už nechce vyrábať autá bez čipov, drasticky obmedzí produkciu

Podľa globálneho prevádzkového riaditeľa Josého Muňoza panovalo najhoršie obdobie z hľadiska čipov v auguste a v septembri.

„Čipový priemysel reaguje veľmi, veľmi rýchlo," povedal Muňoz s tým, že ich výrobca Intel investuje do rozšírenia kapacity veľa peňazí. „Ale my chceme byť v skupine schopní vyvinúť vlastné čipy tak, aby sme boli o niečo menej závislí," pokračoval. „Vyžaduje to veľa času a investícií, ale my na tom pracujeme," dodal.

Automobilka Hyundai v novembri 2008 oficiálne začala sériovú výrobu osobných áut v Nošoviciach v Českej republike. Je to jediný výrobný závod značky v Európskej únii, produkuje až 1 400 áut denne. Dcérska spoločnosť Kia už v decembri 2007 spustila sériovú výrobu osobných áut pri Žiline.