Keď na jeseň minulého roka Arca Capital ohlásila, že preberá do svojho širokého portfólia možno až 150 firiem ďalšiu trofej v podobe vranovskej drevárskej firmy Bukocel, malo to byť potvrdenie ambicióznych plánov finančnej skupiny na expanziu. O pár mesiacov na to však vedenie Bukocelu začalo vyhlasovať, že vstup Arcy do ich spoločnosti sa neuskutočnil, hoci vo februári ho schválil aj Protimonopolný úrad SR.

Napokon Arca Capital Slovakia nesplnila podmienky stanovené v uzatvorenej rámcovej kúpnej zmluve, a teda nedošlo k prevodu akcií v spoločnosti Bukocel. Stopercentným vlastníkom ostala firma Finab Trade.

"Vedenie skupiny Bukóza Holding sa v plnej miere dištancuje od investičnej skupiny Arca Investments a dementuje realizáciu akvizície alebo akúkoľvek zmenu vlastníckych pomerov ktorejkoľvek zo svojich spoločností," uviedol v júli Michal  Švábik, hovorca Bukózy, ktorá je matkou Bukocelu. Správa prišla tesne po tom, ako Arca Investments požiadala o ochranu pred veriteľmi.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu na Úrade vlády SR v Bratislave v sobotu 19. septembra 2020. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Kauza skupiny Arca zneistila trh podnikových dlhopisov

Česká realitka uniká Arce

Teraz sa niečo podobné deje okolo ďalšej veľkej akvizície Arcy, ktorá na jar vraj kúpila 47,5-percentný podiel v najväčšej českej realitnej skupine M&M Reality Holding. Tá teraz podľa informácií TRENDU z internej komunikácie firmy tvrdí, že vstup Arcy sa neuskutočnil a 95 percent akcií stále vlastní pôvodný majoritný majiteľ Petr Morcinek a zvyšných päť percent akcií patrí maklérom tejto skupiny.

Spoločnosti oznamujú, že vzhľadom na objektívne prekážky nedokončia oznámený vstup Arca Investments do M&M reality. Čo sú tie objektívne prekážky, či je to nezaplatená kúpna cena, sa TREND nedozvedel. 

"Spoločnosti k rozhodnutí pristúpili po vzájomnej dohode. K ďalším podrobnostiam sa z dôvodu dodržania tejto dohody nebudeme vyjadrovať," odpísala TRENDu Renata Lichtenegerová, hovorkyňa M&M Reality.  Tá už zlyhanie prevzatia Arcou potvrdila aj pre český portál E15.

M&M Reality Holding je lídrom na českom realitnom trhu. Spoločnosť má 185 stabilných pobočiek po celej Českej republike a 2 500 maklérov, zaoberá sa širokou oblasťou služieb viazaných k nehnuteľnostiam.

Vstup na slovenský trh

Jedným z plánov akvizície českej realitky mal byť aj vstup na ďalšie európske realitné trhy, vrátane slovenského. Preto vznikla nová realitná sieť M&M Reality Slovakia. Tá mala spolupracovať aj so spoločnosťou Finportal, kde Arca kúpila polovičný podiel už na jeseň minulého roka. Arca mala ambíciu mať väčší podiel na developerských aktivitách a pôsobiť aktívnejšie v oblasti hypotekárnych úverov a poistenia.

„Vzájomná spolupráca novovzniknutej realitky M&M Reality Slovakia a spoločnosti Finportal umožní jedinečné riešenia pre klientov a ich špecifické potreby, a to nielen v rámci realitných obchodov,“ skonštatoval na konci apríla predseda predstavenstva spoločnosti Arca Investments Rastislav Velič.

Vstup na slovenský trh plánuje česká realitka aj bez slovenského investora. "Oproti pôvodnému zámeru sa rok pozdržíme  a plánujeme ho v priebehu roku 2021," dodáva R.Lichtenegerová.

Únikové cesty iných

Aj tu už je realita iná. TREND má informácie, že aj Finportal hľadá aktívne kupca na odkúpenie polovičného podielu Arcy vo svojej firme. „Už pred pár týždňami sme začali s právnikmi riešiť kroky na odkúpenie podielu z Arca Investments,“ potvrdzuje pre TREND Rudolf Adam, zakladateľ a predseda predstavenstva Finportalu.

Podľa neho má firma už vytvorený plán postupu ako sa zo zväzku s Arcou vyvliecť. „Uplatníme dohodu v akcionárskej zmluve, kde máme ustanovenia o predkupnom práve a práve požadovať prevod,“ dodáva R.Adam. V hre je teda odkup podielu priamo Finportalom alebo v spolupráci s novým investorom.

Zdá sa, že Arca má stále väčšie problémy dotiahnuť svoje akvizičné plány do konca. Na druhej strane nedávno ohlásila, že sama požiadala súd o zrušenie dočasnej ochrany pred veriteľmi, ktorú získala personálna agentúra Manuvia, napriek tomu, že je stále v dlhoch. R. Velič pred vyše mesiacom v rozhovore pre Denník E uviedol, že ich personálne agentúry sa začínajú znova prepracovávať k lepším výkonom. 

A napokon sa udial okolo tejto firmy ďalší závažný krok. O ochranu pred veriteľmi požiadala jej ďalšia dcéra Arca Capital Slovakia, ktorá bola na Slovensku najaktívnejšou vo vydávaní zmeniek a dlhopisov.  Terézia Barčíková, hovorkyňa Arca Capital, to zdôvodnila tým, že je to v dôsledku vyhlásenia núdzového stavu a prijatia nových opatrení Ústredného krízového štábu Slovenskej republiky.