V daňových rajoch už sídli viac než 3 000 slovenských firiem

Ku koncu roka 2011 bolo z niektorých daňových rajov ovládaných 2995 slovenských firiem a tento rok pribúdajú ďalšie. Politické výkyvy, rastúci tlak na zdanenie firiem a tých najbohatších, presvedčuje stále viac podnikateľov, že mať svoje firmy iba na Slovensku nie je optimálne. Rozložením činností na viac zahraničných spoločností získavajú podnikatelia nielen daňové výhody, ale tiež zvyšujú právne zabezpečenie majetku. O týchto a ďalších témach bude medzinárodná konferencia EURÓPSKE HOLDINGOVÉ ŠTRUKTÚRY: DAŇOVÁ A PRÁVNA OPTIMALIZÁCIA V PRAXI.

Aj napriek tomu, že využívanie medzinárodných štruktúr je, najmä v Západnej Európe a USA, štandardný nástroj na posilnenie konkurencieschopnosti, v našom podnikateľskom prostredí stále panuje veľa nepresných predstáv. Najčastejším omylom je domnienka, že využitie medzinárodných štruktúr je pre podnikateľov nedostupné a neoplatí sa im. V praxi však, už od zisku 100 000 eur ročne pred zdanením, stojí za to zvážiť presídlenie firmy na Cyprus a využiť tamojšie daňové výhody. Tou najvýraznejšou je, že daň z príjmu právnických osôb je 10 %. S rastúcim ziskom sa tak Cyprus vypláca stále výraznejšie. Nedaňovou výhodou potom je, že cyperský obchodný register poskytuje len základné informácie, vlastnícka štruktúra sa dá dohľadať len dotazom položeným priamo na úrade. Každý vážny obchodný partner si môže informácie overiť, ale pre zvedavého suseda už nie je zistenie Vašich finančných pomerov len otázkou niekoľkých kliknutí myškou. 

Anonymita vlastníctva v kurze

Na Slovensku sú dlhodobo obľúbené zahraničné spoločnosti z ostrovných daňových rajov ako Seychely či Britské Panenské ostrovy a ďalšie zeme. Za ich popularitou, aj napriek všeobecnému presvedčeniu, nestojí možnosť daňových optimalizácií, ale takmer absolútna anonymita skutočného vlastníka spoločnosti. Seychelský obchodný register umožňuje overiť len to, či firma existuje. Kto je vlastníkom,  seychelských úradníkov nezaujíma. Anonymné vlastnícke štruktúry využívajú všetci, ktorí nechcú okolie upozorňovať na to, aké firmy a aký majetok ovládajú. Offshore spoločnosti zaisťujú jednoduchú kontrolu firiem a ich majiteľ sa nevystavuje nebezpečiu straty súkromia. Súkromie vlastníka spoločnosti je jednou z kľúčových tém konferencie EURÓPSKE HOLDINGOVÉ ŠTRUKTÚRY: DAŇOVÁ A PRÁVNA OPTIMALIZÁCIA V PRAXI.

S anonymitou majetku takisto úzko súvisí právne zaistenie vytvoreného majetku a firiem. Častým postupom slovenských aj českých biznismenov je, že do jednej firmy sústredí veľké množstvo svojich aktivít. Výhoda tohto riešenia spočíva v jednoduchom riadení, naopak nevýhod je mnoho. Tou najvýraznejšou je, že v prípade problémov pri podnikaní alebo pri právnom útoku konkurencie čelí komplikáciám celé podnikanie.

Pokiaľ sa podnikateľ rozhodne na každú činnosť ako obchod, výroba, držanie know-how alebo vlastnenie nehnuteľností vytvoriť vlastnú firmu, je schopný problematické situácie minimalizovať, prípadne ich obmedziť na jednu z činností.

Medzinárodný holding – nízke dane a právna ochrana v jednom

Najmä pre väčších podnikateľov, ktorým sa podarilo vytvoriť hodnotné spoločenstvo je štandardom založenie medzinárodného holdingu, ktorý rieši ochranu majetku, zaisťuje anonymitu vlastníctva a na daniach dokáže ušetriť viac ako sú počiatočné a prevádzkové náklady celej štruktúry. Typický medzinárodný holding je ovládaný prostredníctvom offshore spoločnosti alebo nadácie. Tá kontroluje materskú spoločnosti sídliacu na Cypre, v Holandsku, Švajčiarsku alebo v inej výhodnej zemi. Až cez túto materskú firmu sú kontrolované firmy, ktoré vyvíjajú podnikateľskú činnosť v jednotlivých oblastiach a jednotlivých zemiach.

Podnikatelia výhody medzinárodných štruktúr stále objavujú a postupne prechádzajú na štandardy bežné pre biznis v Západnej Európe a v USA. Jedným z najvýznamnejších zdrojov nových informácií a trendov je medzinárodná konferencia, EURÓPSKE HOLDINGOVÉ ŠTRUKTÚRY: DAŇOVÁ A PRÁVNA OPTIMALIZÁCIA V PRAXI, na ktorej 24. apríla  v bratislavskom hoteli Carlton vystúpia odborníci na daňové plánovanie a právnu ochranu majetku z Veľkej Británie, Cypru, Českej republiky a samozrejme špecialisti zo Slovenska oboznámení so  všetkými špecifikami slovenského daňového a právneho systému.

Autor: Michal Friedberger, obchodný riaditeľ Akont Trust Company