Najväčším problémom firiem na Slovensku je zložitý daňový systém, ktorý ešte viac komplikuje množstvo novelizácií zákonov. To firmy zaťažuje a je hlavnou príčinou daňovej neistoty.

V tomto roku vyhodnocovala projekt TRENDU Daňovník roka audítorská a poradenská spoločnosť Moore BDR, ktorá je členom medzinárodnej siete Moore Global. V porovnaní s minulým rokom mierne zmenila metodológiu.

Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič spolu s prezidentom Finančnej správy (FS) Jiřím Žežulkom.
Neprehliadnite

Daňové kontroly lepšie mieria na terč. Daniari lovia cielene, preverujú nákupy i presuny ziskov

„Medzi TOP 200 firiem sme zaradili v tomto roku aj banky a poisťovne, ktoré takisto odvádzajú dane a odvody ako všetky ostatné firmy,“ hovorí pre TREND Martin Kiňo, partner Moore BDR. 

Väčšina firiem oproti minulému roku zaznamenala pokles odvedených daní a odvodov, čo môže byť spôsobené aj dôsledkami pandémie. Najväčší pokles o 44,4 milióna eur zaznamenala Kia Slovakia.

Na snímke vľavo premiér SR Eduard Heger a vpravo minister vnútra SR Roman Mikulec
Neprehliadnite

Hegerove kontroly sa sprísnia, čierne okresy obmedzia, náklady stúpnu. Zákony v mnohom nepustia

Výrazný pokles vykázal tiež Volkswagen Slovakia, ktorý napriek tomu získal titul daňovník roka už piatykrát. Veľký nárast daní a odvodov evidovali Slovenské elektrárne.

Dane treba skresať 

Rozruch medzi podnikateľmi vzbudila avizovaná daňovo-odvodová reforma, ktorú minister financií Igor Matovič ohlásil v máji. Jej piliermi mala byť jedna daň a jeden odvod. Nižšie priame dane pre nízkopríjmovú skupinu mali byť vyvážené vyššími majetkovými daňami. Detaily odvtedy nie sú známe.

Na snímke vpravo v popredí podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič a vľavo v pozadí minister vnútra SR Roman Mikulec (obaja OĽaNO) prichádzajú na 36. schôdzu vlády SR 20. októbra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Depeháčkári budú policajtami v civile. Veľkí overia stovky faktúr denne a všetci si priplatia

Podľa zistení Moore BDR viac ako polovica z 50 najväčších firiem považuje súčasné daňové zaťaženie za vysoké a navrhuje jeho zníženie o dve percentá. Rovnako bola v prieskume zaujímavá otázka, či firmy považujú za primerané odvodové zaťaženie. „Z prieskumu vyplynulo, že by privítali jeho zníženie o päť až desať percent,“ dodáva M. Kiňo.

Prezident finančnej správy SR Jiří Žežulka.
Neprehliadnite

J. Žežulka: Biele kone na Slovensku nevymreli, ide o národný šport. Chceme to zmeniť

Tieto fakty nie sú prekvapujúce. Napríklad podľa výsledkov prieskumov Slovak Business agency (SBA) práve znižovanie daní dlhodobo zaraďujú podnikatelia medzi najpreferovanejšie opatrenia na uľahčenie podnikania.

Firmy by privítali zníženie odvodov o päť až desať percent, zníženie daní o dve percentá.
Martin Kiňo, partner Moore BDR

„Znižovať daňové zaťaženie požadujú predovšetkým mikropodnikatelia, ktorým plánovaným zvýšením dane z príjmu, naopak, dôjde k jeho opätovnému zvýšeniu,“ uvádza pre TREND Marián Letovanec, riaditeľ sekcie národných a medzinárodných programov SBA.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa