Ak je niekto platiteľom dane z pridanej hodnoty, má najväčšie šance, že na neho dosiahne daňová kontrola. Vlani kontrolóri finančnej správy (FS SR) vykonali podľa výročnej správy 10 522 kontrol s celkovým nálezom 708 mil. eur.

Heger si za reformou nemocníc stojí, Lengvarský by sa podľa neho nemal vzdávať.
Neprehliadnite

Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy

Najvyšší podiel z nich pripadá na DPH, ktorých bolo 5 488 (52,2 %). Noviniek, na ktoré by mali podnikatelia myslieť v tomto smere je viac. Niektoré sú už v platnosti, iné budú až od budúceho roka. Trend je jasný – cieliť na možné podvody presne a čo s najväčším zásahom kvôli odhaleniu možných daňových únikov.

Zavádza sa viacero zmien

Po novom začalo Finančné riaditeľstvo hodnotiť daňové subjekty na základe plnenia ich povinností voči finančnej správe. Firmy sa môžu zorientovať v tom, či sú pre Finančnú správu dostatočne spoľahlivým partnerom na základe tzv. indexu daňovej spoľahlivosti. Aj v rámci daňových kontrol to môže priniesť isté výhody, hovorí pre TREND Martin Jakubec, daňový poradca a riaditeľ spoločnosti LeitnerLeitner Tax.

Na snímke vpravo v popredí podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič a vľavo v pozadí minister vnútra SR Roman Mikulec (obaja OĽaNO) prichádzajú na 36. schôdzu vlády SR 20. októbra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Depeháčkári budú policajtami v civile. Veľkí overia stovky faktúr denne a všetci si priplatia

Napríklad uprednostnenie miestneho zisťovania pred kontrolou, možnosť vybrať si dátum začatia kontroly nadmerného odpočtu, prípadne miesto jej výkonu. Tiež prichádza do úvahy predĺženie lehoty na vyjadrenie sa k výzve, zníženie periodicity kontrol alebo zasielanie oznámení o výške a termínoch splatnosti preddavkov na daň, podotýka M. Jakubec.

Aktuálne funguje elektronická komunikácia iba smerom od daňovníkov k FS, obojstranne bude fungovať od budúceho roka. V súčasnosti daniari komunikujú elektronicky medzi colnými úradmi a klientmi pri správe spotrebných daní.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Krajniak má nový plán pre pracoviská firiem. Tretia vlna ich kláti, požadujú zmeny

Podľa Martiny Rybanskej, hovorkyne FS podobný postup bude fungovať aj pri správe daňových úradov od januára 2022.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa