Vlaňajšok znamenal v rámci fúzií a akvizícií rekord. Celosvetovo oznámili 62-tisíc transakcií, čo je nárast o 24 percent. Podľa spoločnosti PwC hodnota zverejnených transakcií dosiahla 5,1 bilióna dolárov. Doterajší rekord bol 4,2 bilióna dolárov z roku 2007.

Až o tretinu rástol región Európy, Stredného východu a Afriky, za ním nasledovala Severná a Južná Amerika s vyše pätinovým nárastom. Na otázky TRENDU o globálnom a slovenskom trhu M&A odpovedal direktor pre transakčné poradenstvo PwC Pavol Pravda.

Vlani dosiahla hodnota fúzií a akvizícií vo svete rekord. Čo bolo za tým?

Rast objemu transakcií súvisel s celosvetovými trendmi, ako sú digitalizácia, optimalizácia dodávateľských reťazcov, zoštíhľovanie výroby, teda predaj non core aktív, elektrifikácia mobility a dekarbonizácia.

K silnému rastu okrem toho prispeli najmä nízke úrokové miery, ktoré v kombinácii s rozsiahlou štátnou pomocou spoločnostiam zasiahnutým pandémiou podporili rast ekonomiky a akciových trhov a zjednodušili prístup k lacným peniazom na akvizície.

Rástol rovnakým tempom ako hodnota aj počet transakcií?

Celosvetovo rast počtu transakcií zaostával za rastom transakčnej hodnoty. Je to spôsobené primárne veľkým počtom zrealizovaných megaobchodov, teda transakcií s hodnotou nad päť miliárd dolárov.

Záujem bol o IT a telekomunikácie

Pandémia trvá dva roky. Ale trh M&A nebol celý čas konštatntný.

V prvej polovici roku 2020 sa pandémia podpísala pod výraznú fluktuáciu cien na akciových trhoch a na útlme M&A aktivít. Vlani sme videli postupné oživenie svetovej ekonomiky aj transakcií. Po úvodnom šoku, keď trhy v priebehu dvoch mesiacov prudko klesli o vyše 30 percent, sa všetky významné indexy vrátili do pol roka na úroveň pred pandémiou a pokračovali v raste prakticky až dodnes.

Šok sme videli na transakčnom trhu aj v našom regióne, keď sa zo dňa na deň mnoho obchodov buď zastavilo, alebo odložilo. Tento útlm netrval dlho, ekonomiky sa rýchlo zotavili.

Aká je časová trajektória slovenských transakcií?

Kým v roku 2020 sme pracovali asi na piatich až šiestich transakciách, vlani to bol viac než dvojnásobok. V prvej polovici roka 2021 sme mohli sledovať čiastočnú neistotu investorov. V druhej polovici sa M&A aktivita zintenzívnila, ale na celoročnej báze ešte nebola rekordná.

Čo spravila pandémia s cenami firiem? Odzrkadľuje ich reálnu hodnotu?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa