Pandémia rozhádzala trhy všetkými smermi a mnohé spoločnosti donútila premýšľať o svojom biznise iným spôsobom. Do budúcich rokov sa im tak môže javiť výhodnejšie spájať sily s konkurenciou alebo vďaka novým možnostiam viac expandovať.

Aj preto minulý rok hodnota fúzií a akvizícií vo svete vzrástla prvýkrát nad sumu päť biliónov dolárov. Prispel k tomu aj ľahší prístup firiem k lacným úverom, ako aj rast akciových trhov. Vysoké akvizičné tempo by sa podľa poradenských spoločností a analytikov malo udržať aj v tomto roku.

Očakáva sa ďalší rast

Ďalší rast na svetovom trhu fúzií a akvizícií (M&A) môže byť aj preto naďalej prirodzený, hoci bez určitej podpory hlavných ekonomík a vlád nebude už dosahovať silné minuloročné úrovne. S očakávaním pozitívnejšieho vývoja pandémie sa tak do hry opäť viac vracajú ekonomické faktory a najmä nálady investorov.

Podľa poradenskej a audítorskej spoločnosti PwC súčasný vývoj odhaľuje, že do podnikania sa vrátila dôvera, ale úspech bude závisieť od strategických rozhodnutí. Každoročný prieskum spoločnosti medzi šéfmi podnikov CEOs na Slovensku aj vo svete potvrdzuje, že sú rekordne optimistickí, čo sa týka vývoja ekonomiky vo svete a rastu firiem.

Rekordne veľa, až 73 percent opýtaných výkonných manažérov na Slovensku verí, že tempo globálneho ekonomického rastu sa zrýchli v nasledujúcich dvanástich mesiacoch, je to najvyššia hodnota od roku 2012, odkedy spoločnosť PwC realizuje prieskum aj na Slovensku. V rast svojej firmy v nasledujúcom roku rozhodne verí až 55 percent šéfov slovenských firiem.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa