Podľa prieskumu Americkej obchodnej komory v SR sektor zdieľaných a biznisových služieb na Slovensku zostal aj napriek koronakríze stabilným pilierom slovenskej ekonomiky. Aj počas pandémie a lockdownov dokázal fungovať bez výrazných obmedzení so zachovaním produktivity, pričom vyše štvrtina firiem si svoju produktivitu ešte zvýšila.

Z pohľadu náboru zamestnancov v minulom roku sektor narástol o 5,5 percenta, pričom vyše polovica centier na Slovensku predpovedá ďalšie zvyšovanie stavov.

Prieskum sa realizoval v tomto roku medzi 34 biznis centrami a zároveň členmi BSCF platformy (Business Service Center Forum), pričom reprezentuje pracovný trh s takmer 36-tisíc zamestnancami.

Trendom na najbližšie roky je hybridná práca

K zachovaniu produktivity centier podnikových služieb prispela alternatívna možnosť práce z domu, keďže od začiatku pandémie museli centrá, vzhľadom na bezpečnosť zamestnancov, ako aj opatrenia zo strany vlády, rýchlo reagovať na meniacu sa situáciu.

Keďže pandémia jednoznačne urýchlila digitalizáciu, pričom denná online komunikácia a home office sa stali už takmer súčasťou bežného života, biznis centrá v súčasnosti nemajú ambíciu vrátiť sa k spôsobu fungovania ako pred pandémiou.

Pohľad z okna z kancelárie centra zdieľaných služieb
Zdroj: Shutterstock
Pohľad z okna z kancelárie centra zdieľaných služieb

Prevažná väčšina zamestnancov v sektore zdieľaných služieb pokračovala v práci z domu aj počas tohto leta, preto sa očakáva, že kombinácia práce z domu a z kancelárie, respektíve hybridný model práce, bude v tomto sektore dominovať aj v najbližších rokoch.

„K tomu, čo bolo pred pandémiou sa už nevrátime, vzdialené prístupy a práca z domu funguje. Preto je potrebné vziať si to najlepšie z hybridného modelu práce.“
Prezident spoločnosti Henkel Slovensko Christian Schulz

Kombinácia práce z domu a z kancelárie sa stáva novým trendom. Prieskum tiež uvádza, že rozdelenie dní, ktoré zamestnanci strávia pri práci z domu alebo v kancelárii, závisí od individuálneho nastavenia v jednotlivých biznis centrách. Očakávaná miera flexibility v najbližších rokoch je jeden až dva dni v kancelárii a tri až štyri dni z domu. Možná je však aj plná flexibilita podľa potrieb jednotlivých tímov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa