Spôsob, ako ľudia cestujú, sa v dôsledku pandémie covidu-19 navždy zmenil. Uviedol to podľa serveru BBC šéf spoločnosti Airbnb Brian Chesky. Upozornil napríklad, že rozmach práce z domu viedol k stieraniu rozdielov medzi cestami za zábavou a pracovnými cestami. Ľudia sa podľa neho tiež začali snažiť tráviť viac času s rodinou a priateľmi.

Práca na diaľku

„Domnievam sa, že to, čo dnes vidíme, je úplná revolúcia v cestovaní," vyhlásil Chesky. „Predtým sme žili na jednom mieste - vo svojom domove - presúvali sa do iného miesta - kancelárie - a na ďalšie miesto sme cestovali. Teraz sa všetky tieto miesta zbližujú," dodal.

Technológia umožňujúca prácu na diaľku podľa šéfa Airbnb „zásadne zmenila" potrebu dopravovať sa do práce. Chesky tiež upozornil, že ľudia teraz využívajú možnosť žiť a pracovať mimo domova nie iba na niekoľko dní, či na týždeň, ale „na mesiac, či na celé leto". „Niektorí ľudia volia možnosť stále meniť miesto pobytu a dokonca ani nemajú žiadne trvalé bydlisko," dodal.

Holandsko, Amsterdam
Neprehliadnite

Amsterdam bez alkoholu, Benátky bez lodí, útok na Airbnb. Pandémia tlačí na udržateľný turizmus

Viac času osamote

Ďalšou významnou zmenou je podľa šéfa Airbnb nárast záujmu o „ľudský kontakt" pri cestovaní, ktorý je dôsledkom toho, že mnohí ľudia v rámci práce z domu trávia viac času osamote. Airbnb napríklad v tohtoročnom druhom štvrťroku zaznamenala v Spojených štátoch nárast rodinných rezervácií pri víkendových pobytoch o 70 percent oproti rovnakému obdobiu roka 2019.

„Svet už nikdy nebude taký, aký býval. Cestovanie už nikdy nebude ako predtým. Neznamená to, že sa nič z toho starého sveta nevráti. Znamená to len, že sa nevraciame v čase, ale pohybujeme sa dopredu," uviedol Cheska.

lietadlo
Neprehliadnite

Ako zmenila pandémia leteckú dopravu? Formujú ju tieto tri trendy

Spoločnosť Airbnb sprostredkováva krátkodobé ubytovanie v súkromí. Koronavírusová kríza mala na aktivity podniku tvrdý dopad, podľa Cheskyho sa však dopyt v lete silne oživil, zatiaľ čo návyky zákazníkov sa zmenili. Služba Airbnb prináša turistom lacnejšiu alternatívu k ubytovaniu v hoteli a prenajímateľom finančný príjem. Na službu sa však často sťažujú ľudia žijúci v blízkosti prenajímaných nehnuteľností. Airbnb čelí takisto kritike, že tlačí nahor ceny nehnuteľností.