Realitný trh na Slovensku je prakticky zamrznutý. Potvrdzujú to okrem iného objemy nových hypoték, ktoré klesli už tretí kvartál po sebe a sú na tretinovej úrovni oproti priemeru predchádzajúcich rokov.

Trh patrí kupujúcim

Trh s nehnuteľnosťami aktuálne patrí kupujúcim. Kým v časoch lacných hypoték bol obrovský previs dopytu nad ponukou, od leta 2022 sa situácia začala otáčať a od jesene minulého roka trhu jednoznačne vládnu kupujúci. Ako poznamenáva finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, na Slovensku vidieť prakticky dva rôzne trhy kupujúcich, ktoré sa správaním líšia. Približne 45 percent nákupov sa v priemere realizuje v hotovosti, respektíve z existujúcich úspor.

„Tento trend je silnejší pri prémiových produktoch, kde existuje stále dosť ľudí, ktorí svoje úspory investujú do nehnuteľností v snahe ochrániť ich pred infláciou. Kým pri bežných projektoch sa kupuje približne 70 až 80 percent bytov na hypotéku, pri prémiových projektoch klesá podiel bytov financovaných z úveru na 50 až 60 percent,“ vysvetľuje M. Búlik.

Zreálňovanie cien nehnuteľností

Aktuálna situácia na realitnom trhu je diametrálne odlišná ako v predchádzajúcom období aj podľa realitného makléra Daniela Goliana zo spoločnosti Winners Reality Slovakia. „V minulom období si predávajúci mohli doslova vyberať, komu svoju nehnuteľnosť predajú, a za akých podmienok, teraz však majú navrch kupujúci. Tí si môžu vyberať z množstva ponuky voľných nehnuteľností a dokonca aj znižovať ponúkanú cenu.“

V súčasnosti podľa neho dochádza k zreálňovaniu cien, ktorá sa dotýka hlavne starších, energeticky náročnejších bytov a domov. V danom segmente zaznamenali realitné kancelárie najvýraznejší pokles.

„Samozrejme, dotklo sa to aj trhu s novostavbami, kde sme taktiež zaznamenali miernejší pokles. Záujem o rodinné domy výrazne spomalil a ľudia vyhľadávajú viac energeticky nenáročné stavby za primerané ceny. Developeri ponúkajú rôzne zľavy alebo výhody, aby získali kupujúcich na svoju stranu a uzavreli zmluvu,“ dodáva D. Golian s tým, že zo zmlúv sa začali vytrácať inflačné doložky.

Ešte prídu vyššie úroky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa