O tom, že pandémia covidu-19 rýchlo a silno zasiahla životy aj pracovné zvyklosti mnohých ľudí, niet pochýb. Keďže si zamestnanci pracujúci v kanceláriách museli od začiatku pandémie zvykať na prácu z domu a ich vzájomný sociálny kontakt sa znižoval, mnoho vecí sa zmenilo.

Na konkrétne zmeny, ktoré priniesol posledný rok s koronou, sa zamerala popredná svetová realitno-poradenská spoločnosť  CBRE (Coldwell Banker Richard Ellis). V rámci svojho rozsiahleho prieskumu s názvom Working from Home (Pracujeme z domu) priniesla zaujímavé výsledky.

práca z domu je čoraz obľúbenejšia
Zdroj: Shutterstock
práca z domu je čoraz obľúbenejšia

Na otázky ohľadom toho, ako sa zmenil štýl práce po viac ako roku pandémie a aké sú očakávania zamestnancov do budúcnosti, v prieskume odpovedalo 1 703 zamestnancov z rôznych odvetví v štátoch strednej, východnej a juhovýchodnej Európy vrátane Slovenska.

Ukazuje sa, že kríza spôsobená koronavírusom značne zmenila pracovné návyky ako Európanov, tak aj Slovákov. V súčasnosti chodí každý deň do práce len 26 percent Slovákov a až 32 percent slovenských respondentov by sa do kancelárie už vôbec nevrátilo.

KK49  Bonn - Na archívnej snímke z 13. februára 2019 logo telekomunikačného gigantu Deutsche Telekom (DT) v Bonne.
Neprehliadnite

Centrá podnikových služieb prechádzajú na hybridný model práce

V rámci Európy je situácia ešte o niečo výraznejšia. Skupinu opýtaných, ktorá by sa do kancelárie vôbec nevrátila, tvorí až 41 percent zamestnancov, pričom 5 dní do týždňa chodí do svojej kancelárie iba 18 percent európskych respondentov.

Prieskum odhalil pozitívne stránky

Spoločnosť CBRE sa zamerala na široký záber otázok, ktoré porovnávali výhody a nevýhody práce z domu. V rámci prieskumu sa zisťovalo, ako sa cítia zamestnanci pri práci z domu, či sú alebo nie sú vyčerpanejší, ako je na tom ich komunikácia s manažérom a tímom, aké je ich pracovné nasadenie, koľko času trávia vzájomnou spoluprácou, či vedia oddeliť pracovný čas od osobného, ale aj to, či majú doma všetko potrebné na prácu. Mnohí si na homeoffice  postupne zvykli, o čom svedčia aj pozitívne výsledky prieskumu.

Až polovica opýtaných Slovákov sa cíti pri práci z domu komfortnejšie
  • 46 percent Slovákov sa tento rok cíti po klasickom pracovnom dni menej vyčerpane.
  • 47 percent Slovákov potvrdilo, že sa naučili počas práce z domu lepšie oddeliť svoj pracovný čas od osobného.
  • Až 50 percent respondentov zároveň hovorí, že sa cítia pri plnení úloh komfortnejšie.
  • 41 percent Slovákov tvrdí, že majú nad prácou väčšiu kontrolu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa