Po roku a pol s pandémiou nového koronavírusu chce z domu pracovať len osem percent Slovákov. Potvrdil to prieskum pracovného portálu Profesia.sk, iniciatívy Open HR fórum a ďalších partnerských firiem, na ktorom sa zúčastnilo viac než 3-tisíc respondentov.

Home office prináša aj nespokojnosť

Prieskum ukázal, že viac než polovica Slovákov má skúsenosť s home office. Z toho 28 percent respondentov pracovalo počas pandémie z domu úplne a zvyšných 26 perecnt čiastočne. Zaujímavým zistením však podľa šéfky Profesie Ivany Molnárovej je, že kým na začiatku pandémie boli ľudia s prácou z domu spokojní, po tom, ako sa už zoznámili s home office z dlhodobejšieho hľadiska, už ich až tak neláka.

Po skončení pandémie by totiž 54 percent Slovákov uprednostnilo kombináciu práce z domu a z pracoviska. Osem percent by chcelo pracovať len z domu a zvyšných 38 percent by uprednostnilo prácu len na pracovisku.

homeoffice
Neprehliadnite

Homeoffice vyhovuje aj zamestnávateľom. Počet ponúk na prácu z domu stúpol 13-násobne

„Slováci v prieskume potvrdili trendy zo zahraničia. Do popredia sa dostáva hybridná práca. To znamená mix práce na pracovisku a z domu, respektíve kdekoľvek inde," poznamenala Ľuba Fabryová z iniciatívy Open HR fórum. Inak sa však na situáciu dívajú ľudia, ktorí home office ešte neokúsili. Tretina respondentov, ktorá prácu z domu doteraz nezažila, by chcela odpracovať na diaľku aspoň niektoré dni.

Rozdielne pohľady sú aj pri rôznych generáciách. Hybridnú prácu preferovali takmer všetky, s výnimkou skupiny ľudí od 50 do 59 rokov. Najväčšia časť respondentov v tomto veku preferuje úplný návrat na pracovisko. Naopak, o trvalú prácu z domu majú najväčší záujem ľudia vo veku od 30 do 39 rokov, v porovnaní s ostatnými možnosťami však ide stále o menšinu.

Amazon sa časom z kníhkupectva rozšíril na všetky druhy tovarov a služieb, až sa stal najväčším internetovým obchodom na svete. Zaujímavé je, že Jeff Bezos zainvestoval v roku 1998 aj do Google. Pôvodne vložených 250-tisíc dolárov do akcií malo v roku 2017 hodnotu až 3,1-miliardy.
Neprehliadnite

Zamestnanci spoločnosti Google, ktorí pracujú z domu, môžu prísť o časť peňazí

Práca z domu vyhovuje najmä západu

Z regionálneho pohľadu prieskum ukázal veľké rozdiely medzi respondentmi z Bratislavského kraja a zvyšku Slovenska. V metropole Slovenska a jej okolí si želá úplný návrat na pracovisko len 15 percent ľudí, v ostatných regiónoch je to zhruba trojnásobok. Podľa organizátorov prieskumu za to môže vyššie zastúpenie napríklad administratívnych pozícií, ktoré sa dajú vykonávať aj z domu. Potvrdzujú to aj čísla, kým v iných častiach Slovenska má skúsenosť s home office 56 perecnt ľudí, v Bratislavskom kraji je to 81 percent. Až tri štvrtiny ľudí z bratislavského regiónu by si želalo hybridnú prácu. Naopak, v Prešovskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji najviac ľudí označilo možnosť chodiť každý deň do práce.

V prieskume Slováci uviedli, že ich výkonnosť sa prácou z domu nezmenila. Slováci by tiež od zamestnávateľov chceli viac benefitov, ktoré súvisia so zdravím. Takisto sa vyjadrili, že po ukončení pandémie by od nadriadených chceli viac voľnosti.