Igor Rattaj, šéf a významný akcionár spoločnosti Tatry mountain resorts (TMR), ktorý je známy najmä ako majiteľ vlekov a hotelov v Jasnej a Vysokých Tatrách, sa netají tým, že rok 2021 bol pre jeho firmu najhorším rokom: „Vypadla nám prakticky celá zimná sezóna a leto ani zďaleka nedokázalo vykryť straty.“

Pandémia koronavírusu priniesla ťažké časy pre celý cestovný ruch a segment horeca, čo malo výrazne negatívne dôsledky aj na firmu už v roku 2020. Vtedy sa TMR prepadla zo zisku do straty -17,9 miliónov eur a jej tržby poklesli o 16 percent.

„Vo finančnom roku 2021, ktorý sa týka obdobia od začiatku novembra 2020 do konca októbra 2021, sme prišli prakticky o celú zimnú sezónu a kompenzácie od všetkých vlád ani zďaleka nedokázali pokryť straty. Len za zimnú sezónu bol prepad tržieb 52 miliónov a strata -36 miliónov eur, z čoho je jasné, že rok 2021 nebude lepší ako 2020,“ hovorí I. Rattaj.

Hoci výsledky za celý rok ešte nie sú zverejnené, bez príjmov z minuloročnej zimnej sezóny je podľa neho jasné, že prepad tržieb bude v desiatkach miliónov eur.

Vracajú sa k základom

„Najzásadnejšia výzvou, ktorú priniesla pandémia, bolo a je preorganizovať firmu tak, aby dokázala fungovať maximálne efektívne,“ opisuje I. Rattaj. To znamená, že vo firme sa sústredia už len na svoj core biznis, respektíve na hlavný predmet podnikania. Všetky ostatné činnosti, ktoré môžu počkať, ako napríklad rozvoj, „idú k ľadu“.

Aj v tomto roku budú pokračovať v nastavených mantineloch. „Rušíme viacero centrálnych činností, lebo v časoch, kedy sa situácia mení z hodiny na hodinu, musíme byť akčnejší a pohotovejší. To, čo môže byť pre veľký holding niekedy problém, zvládnu menšie celky oveľa rýchlejšie. A na tom pracujeme,“ dodáva I. Rattaj.

Za výpadok tržieb nedostali ani euro

Firma TMR vlastní a prenajíma viacero horských stredísk, hotelov a reštaurácií, zábavných parkov, či golfové strediská na Slovensku, v Rakúsku, v Česku aj Poľsku.

V Rakúsku už v roku 2019 kúpila ľadovcové lyžiarske stredisko Mölltaler Gletscher a jeho sesterský skiareál Ankogel – Mallnitz. Vlani TMR kúpila aj menšie rakúske horské stredisko Muttereralm pri Innsbrucku za 3,25 milióna eur a v máji dokončila jeho akvizíciu. 

Preto dokáže zhodnotiť, ako dopadla štátna pomoc zasiahnutému sektoru v jednotlivých krajinách. „Najväčšiu pomoc dostal cestovný ruch v Rakúsku a Česku, v Poľsku pomohli menej, ale namiesto toho nám vo februári dovolili prevádzkovať naše stredisko v Szczyrku dva týždne, vďaka čomu sme tam dosiahli tržby aspoň na prežitie zimy. Poľské riešenie ale fungovalo. Získali sme z toho zhruba toľko, koľko nám v Česku pomohol štát. Na Slovensku sme za výpadok tržieb kvôli obmedzeniam doteraz nedostali ani jedno euro.“ opisuje I. Rattaj.

Podľa neho fungoval kurzarbeit a dostali aj dotáciu na časť mzdy zamestnancov, ale tieto peniaze nebolo možné použiť na pokrytie nájmov, energií, nakúpených služieb, splátok úverov či leasingov. Na nájom pozemkov podľa neho neplatila dokonca ani nájomná schéma výpomoci.

„Schéma pomoci pre veľké firmy v cestovnom ruchu bola na Slovensku vyhlásená až rok a pol po nástupe vírusu covid-19 a dodnes z nej nemáme nič. Na trhu, na ktorom máme najviac aktivít, bola forma podpory v nadväznosti na obmedzujúce opatrenia najkatastrofálnejšia. Je mi to ľúto, ale musím to povedať takto na rovinu,“ komentuje I. Rattaj.

Ani Rakúsko nevykrylo straty

Ani akvizícia z vlaňajška – stredisko Muttereralm pri Innsbrucku – nepomohla TMR vykryť rozsiahle straty z biznisu na Slovensku. Hoci stredisko má podľa I. Rattaja veľký potenciál aj počas letnej sezóny, ide len o okrajový biznis v porovnaní so Slovenskom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa