Horský biznis zažíva najhoršiu krízu vo svojej novodobej histórii. Lyžovanie naprieč Európou obmedzujú alebo úplne zakazujú opatrenia proti šíreniu covidu-19. Prevádzkovatelia lyžiarskych areálov vo väčšine krajín Európy vrátane tých alpských len smutne pokukujú po snehovej nádielke, ktorú však nemôžu využiť. Namiesto toho bojujú o holé prežitie.

Ani predseda predstavenstva a CEO spoločnosti Tatry mountain resorts (TMR) Igor Rattaj nezažíva ľahké chvíle. V ťažko skúšanom sektore má investovaných možno najviac peňazí v regióne. TMR, ktoré kontroluje lyžiarske areály v Jasnej a na Štrbskom Plese, na konci januára oznámilo razantné prepúšťanie. Po novom si vystačí s 1 100 zamestnancami, vlani pred vypuknutím koronakrízy pritom na Slovensku, v Česku, Rakúsku a Poľsku dávalo prácu 3 500 ľuďom. „Na Slovensku je taký informačný chaos, že sa mi nechce veriť, že by sa niečo rozbehlo. A ak sa predsa len rozbehne, bude to s takými obmedzeniami, že príde možno päť-desať percent lyžiarov. Takže si vystačíme s tretinovým areálom. Na nejaké otvorenie sezóny však veľmi neverím,“ uviedol pre TREND. Skeptický je aj k tohtoročnej letnej sezóne. „Myslím si, že situácia ešte nebude normálna a mnohé opatrenia budú platiť aj v priebehu leta,“ dodáva.

Vaša firma v minulom týždni oznámila pomerne dramatické prepúšťanie. Oproti vrcholu spred roka, keď ste mali 3 500 zamestnancov, ich po súčasnej vlne prepúšťania ostane1 100. Definitívne ste stratili vieru, že túto sezónu ešte potiahnete?

Áno, samozrejme, sú to dramatické škrty. Tie čísla, ktoré ste uviedli, sú za celú firmu vrátane Česka, Poľska, Rakúska a Slovenska. Ale keď hovoríme čisto o Slovensku, ktorého sa to dotkne najviac, o takomto čase pred rokom sme mali asi 2 800 ľudí, z toho však veľa brigádnikov a sezónnych pracovníkov. Po prepúšťaní pôjdeme povedzme na 758 pracovníkov. Nepredpokladáme, že sa táto lyžiarska sezóna ešte rozbehne, a očakávame, že korona-kríza značne zasiahne aj letnú. Sezónna robota sa tak skončila a prepúšťame skôr stredné a manažérske kádre.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa