Slovenský výrobca nábytku na mieru Idona sa mohol aj vďaka svojmu obchodnému oddeleniu počas pandémie spoľahnúť na stály prísun zákaziek. Počet veľkých projektov pre medzinárodné hotelové siete mu síce medziročne poklesol, vzrástol však záujem individuálnych klientov, teda fyzických osôb, ktoré prerábali svoje byty, ako aj firiem, ktoré zase renovovali kancelárie. Vo finančnom vyjadrení však išlo rádovo o menšie zákazky než v prípade hotelov.

V roku 2020 dosiahla rodinná firma rekordné tržby 6,2 milióna eur a zisk 75-tisíc eur. Výška tržieb súvisela s tým, že jej dobiehali veľké zákazky uzatvorené ešte pred pandémiou. Vlani poklesli tržby spoločnosti zhruba o 15 percent na 5,3 milióna eur. Výšku zisku z predminulého roku Idona za vlaňajšok zrejme nedosiahne.

Rodinnej firma z Bánoviec nad Bebravou rástli náklady nielen v súvislosti s protipandemickými opatreniami, zvyšovaním cien energií a vstupných materiálov, ale aj v nadväznosti na výpadky ľudí a s tým súvisiacimi časovými prestojmi vo výrobe či logistike. Zároveň ju pandémia prinútila investovať do nových skladových priestorov v hodnote 50-tisíc eur.

Spoločnosť sa navyše rozhodla zamerať na stabilizáciu zamestnanosti. Ako pred pandémiou, tak aj dnes pre ňu pracuje na trvalý pomer zhruba 60 zamestnancov.

Veľké aj menšie zákazky

Kým predvlani pracovala Idona až na šiestich veľkých zákazkach pre hotelové siete, vlani to boli len tri veľké kontrakty. „Hovoríme o zákazkách v objeme približne milióna eur,“ konštatuje pre TREND riaditeľ Idony Michal Zajko.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa