Pandémia priniesla výzvy pre mnohé spoločnosti a prepísala pracovné normy. Viaceré banky a finančné spoločnosti začali hľadať možnosti, ako flexibilne usporiadať pracovné prostredie, aby dokázalo spĺňať požiadavky novej doby, kde časť zamestnancov pracuje doma a časť v práci.

OTESTUJTE SA: Ako dobre ovládate české povolania? Zistite, koľko z nich dokážete preložiť!
Neprehliadnite

Home office či hybridný režim? Nový štandard dobýva svet

Protipólom open space priestorov sa stali tiché, relaxačné priestory na prácu a malé uzavreté miestnosti na telefonovanie. Priestor na rôzne druhy práce zastrešil nový výraz hybridná kancelária. Tradičné nastavenie práce sa pritom menilo už pred pandémiou. V mestách pribúdali rôzne coworkingové priestory, pôsobili však veľmi alternatívne a len pre vybrané profesie. Pandemický šok zmenil nastavené spôsoby myslenia a alternatíva zrazu dávala riešenia.

Korona priniesla bankám príležitosť 

Vo VÚB nad zmenou priestorov uvažovali ešte pred pandémiou. Cieľom bolo nájsť riešenia pre rôzne druhy práce. Najprv si spravili prieskum, aby zistili, kto sa potrebuje viac sústrediť na prácu, koľko potrebujú zasadačiek, čo by mal spĺňať kolaboračný priestor.

Zisťovali, kde by sa ľudia mohli stretnúť, brainstormovať, dokončiť projekty alebo začať tvoriť nové projekty, ako by mal vyzerať priestor na oddych.

Italian Daily Politics 2021
Neprehliadnite

Mladým sa späť do kancelárií nechce. Napriek tomu, že by im to prinieslo úžitok

Korona všetko urýchlila. „Veľmi rýchlo sme sa naučili pracovať inak a nastavili sme sa veľmi rýchlo na remote a online,“ približuje riaditeľka ľudských zdrojov Dragana Smolović. 

Od mája minulého roka začali postupne prerábať svoju centrálu v Bratislave. Všetkých 1 500 zamestnancov tu aktuálne môže nájsť napríklad búdky na pokojné telefonovanie, takmer na každom poschodí funkčne vybavené priestory na mítingy, otvorené priestory na prácu, ale aj relaxačné  miestnosti, v ktorých sa dá sústrediť na pracovné povinnosti.

Dlhodobý projekt

Projekt realizovala spoločnosť Origameo, ktorá je súčasťou HB Reavis. Hĺbková analýza štýlov práce určila aktivity na prácu z domu a prácu v kancelárii. To vyústilo do stratégie nového pracovného priestoru.

„Zmenili sme funkcionality priestorov, z mnohých kancelárií sa stali relaxačné zóny, vytvorili sme o desiatky viac konferenčných miestností alebo malých miestností na telefonáty či sústredenú prácu pre jednotlivca,“ komentuje niekoľkomesačnú prácu konzultant spoločnosti Origameo Peter Gróf.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa