Keď na konci júna Arca Investments požiadala a neskôr aj získala ochranu pred veriteľmi, jej manažéri verili, že získajú čas na hľadanie likvidity a ich firma bude schopná splácať svoje rozsiahle záväzky z drahých zmeniek a dlhopisov.

Sebavedomé bolo aj vedenie Arcy, ktoré tvrdilo, že finančné suchoty sú len dočasné a peniaze zoženú. Celé leto bolo okolo ozdravného plánu Arcy ticho.Čas plynul, ale teraz sa zdá, že finančné problémy finančných žralokov nezmizli.

Velic Rastislav, Arca Capital
Neprehliadnite

Arca zachraňuje svoje biznisy ako Noemova archa. Sú tam však rozdiely

Dlží bankám aj menším investorom

V polovici augusta boli splatné niektoré dlhopisy Arca Investments, strešnej firmy Arca Capital. Okrem toho Arca dlhuje aj viacerým bankám na Slovensku, napríklad J&T Banke. Do konca augusta by preto Arca mohla potrebovať podľa zdrojov TRENDU možno okolo 100 miliónov eur len na splátky starších úverov a dlhov.

Od bánk sme sa nedozvedeli či boli tieto úvery splatené, keďže informácie o svojich klientoch považujú za bankové tajomstvo. Nedozvedeli sme sa ani to či im finančné domy ponúkli odklad splátok a dokedy. Poštová banka len zopakovala, že situáciu okolo firmy, podrobne sleduje, ale o svoje pohľadávky voči Arce Capital sa nebojí, lebo ich má dobre zabezpečené.

Niekoľko zdrojov TRENDu z finančného prostredia však tvrdí, že niektoré záväzky splatené neboli. Aj preto zatiaľ opatrne naznačujú, že Arca Capital je na tom stále s plnením svojich záväzkov zle a môže skončiť aj v konkurze.

TREND oslovil aj hovorkyňu Arca Capital, ale na otázky poslané e-mailom či urgencie SMSkou nereagovala niekoľko dní. Tiež nedvíhala mobil. Na pevnej linke firmy nám nevedeli povedať či je na dovolenke. Nedozvedeli sme sa preto, ako prebieha reorganizácia spoločnosti a príprava plánu na uspokojenie veriteľov. Tieto kroky spoločnosť avizovala už v júli. Tiež sme chceli vedieť či skupina splatila svoje záväzky voči veriteľom a v akej sume.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa