Súd návrhu spoločnosti vyhovel

Aktualizácia 1.júla 2020: Na konci júna požiadala finančná spoločnosť Arca Investments  na základe možností, ktoré ponúka Lex korona, o dočasnú ochranu pred veriteľmi. Podľa oznámenia okresného súdu v Trnave, dnes zverejneného v obchodnom vestníku, bolo jej žiadosti vyhovené. Znamená to, že firma nesmie predávať majetok či vyplácať dividendy. Veritelia ju zas vďaka tomu nemôžu poslať do konkurzu. Dočasná ochrana v súvislosti s pandémiou by mala skončil na začiatku októbra, pokiaľ ju vláda nepredĺži. 

Ostatné je vraj plne funkčné

Ako uvádza spoločnosť na svojom webe, cieľom tohto kroku je využiť čas pod dočasnou ochranou na prípravu internej reorganizácie spoločnosti a plánu pre uspokojenie veriteľov. „Príprava a spustenie internej reorganizácie Arca Investments, a. s., je úlohou krízového manažmentu, ktorý aktuálne spúšťa svoju činnosť v spoločnosti.“ 

Ozdravný proces vraj nijako negatívne neovplyvňuje fungovanie kľúčových projektov skupiny a dcérskych spoločností Arca Capital, ktoré zostávajú plne funkčné.

Na snímke je Radoslav Valko, krajský riaditel Sophistic Pro Finance
Neprehliadnite

Finančný agent: Problémy, ako má Arca Capital, hrozia aj iným. Môžu sa odhaliť pyramídové hry

Martin Sklenář, analytik pražskej pobočky Saxo Bank, na margo toho pre denník E15 uviedol, že ekonomický šok v dôsledku pandémie výrazne znížil likviditu naprieč ekonomikou.

„Dá sa očakávať, že spoločností, ktoré budú musieť využívať zákonné ochrany, bude pribúdať. Toto opatrenie má za cieľ, aby zbytočne nekončili v insolvencii zdravé firmy, ktoré sa len dostali do druhotnej platobnej neschopnosti. Podobné riešenia fungujú vo väčšine európskych krajín,“ konštatoval analytik.

List investorom

Finančné problémy skupiny Arca naznačovali už predošlé kroky manažmentu. Prednedávnom spoločnosť priznala, že firma nemá hotovosť na vyplatenie svojich trojmesačných zmeniek s osempercentným výnosom. List investorom v takomto duchu napísal spolumajiteľ finančnej skupiny Arca Capital Rastislav Velič.

Dôvodom problémov bola neochota bánk finančníkom naďalej požičiavať. „Nie sme jediní, čo teraz majú problém s likviditou, lebo bankové domy stopli financovanie,“ vyjadril sa vtedy Velič. Pre Denník N v prvej polovici júna potvrdil, že majú po lehote splatnosti zmenky za 25 až 30 miliónov eur.

Rastislav Velič, Arca Capital
Neprehliadnite

Arca Capital má za sebou veľkú expanziu. Vďaka cudziemu kapitálu

Skupina Arca disponovala podľa posledných medializovaných informácií aktívami v hodnote 2,3 miliardy eur. Založili ju slovenskí finančníci Pavol Krúpa a Peter Krištofovič. Ich štýlom bol agresívny až dravý nákup firiem, často skončil aj na súde. Títo „finanční žraloci“ pôsobia hlavne v strednej a východnej Európe. V roku 2004 vstúpili aj na český trh.