Cestovné kancelárie sa konečne dočkali sľubovanej pomoci štátu. Vláda prijala novelu, ktorá dáva možnosť cestovným kanceláriám vydať poukazy umožňujúce dnes zaplatenú dovolenku využiť o rok pri rovnakej cene.

Súčasne rezort hospodárstva vyčlenil výnimky ľudí, ktorí môžu poukazy ihneď odmietnuť a majú právo na vyplatenie plnej ceny zaplatenej dovolenky.

Na snímke zľava poradkyňa ministra hospodárstva SR Jana Kiššová, minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Oravec (SaS) počas tlačovej konferencie.
Neprehliadnite

Cestovné kancelárie pomoc od štátu vítajú, podľa nich však prišla neskoro

Brusel nesúhlasí

Kritika tohto návrhu nenechala na seba dlho čakať a prišla hneď z dvoch frontov. Návrh kritizuje Spotrebiteľské Centrum a varovanie prišlo aj z Európskej komisie (EK). Tá už poslala podobný list s výhradami Českej republike. Slovenská legislatíva pomoci cestovným kanceláriám bola priamo inšpirovaná českou, a teda výhrady EK sa dali očakávať.

Komisii sa nepáči, že niektorým ľuďom nebude umožnené rýchle vyplatenie dovolenky a sú tak porušované práva spotrebiteľov. Cestovné kancelárie môžu v súčasnosti držať peniaze od klientov až do budúceho roka. V prípade, ak sa dovolenkujúci rozhodne cestu neabsolvovať ani o rok, cestovná kancelária mu bude musieť peniaze vrátiť.

Momentálne tak nie je možné, aby sa zákazníci (okrem definovaných výnimiek) dostali k svojím peniazom, ak to nebude cestovná kancelária akceptovať. Má sa tak predísť hromadnému krachu cestovných kancelárií a ministerstvo argumentuje aj tým, že v prípade krachu CK by spotrebitelia získali menej peňazí a novela je teda priaznivá pre obe strany.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa