Ani tvrdý lockdown, ani celoplošné testovanie. Opatrenia proti covidu nefungujú tak, ako vláda dúfala. Neklesajú počty nakazených, nezlepšuje sa pozitivita testovania, zaplnenosť nemocníc neklesá, za hranicami striehne juhoafrická mutácia, ktorá by mohla spôsobiť ešte viac problémov.

Igor Matovič s Marekom Krajčím pandémiu nezvládajú. Minister zdravotníctva si tvrdý lockdown vydupal až od Nového roka, čo sa dnes ukazuje príliš neskoro. Premiér medzitým stavil svoju povesť na celoplošné testovanie a stávku prehráva. Stav, v ktorom vláda čelí kritike médií či expertov a stráca dôveru verejnosti, je komfortný pre opozíciu. Ukazujú to aj prieskumy. Pellegriniho Hlas suverénne vedie a Ficov Smer sa stabilizoval na hranici desať percent. Povzbudení číslami v prieskumoch sa snažia o predčasné voľby. To vyvoláva otázku, čo by robili a ako by bojovali proti pandémii, ak by boli teraz pri moci.

Peter Pellegrini, Robert Fico tlańćov√© vyhl√°senie
Neprehliadnite

Zvládli by sme pandémiu lepšie, ak by vládla opozícia?

Z verejných vystúpení oboch subjektov nie je odpoveď jasná. Hlas aj Smer opakovane kritizujú riadenie krajiny. Tvrdia, že často sa meniace opatrenia vlády vyvolávajú chaos a neochotu ľudí dodržiavať pravidlá. Kritizujú neschopnosť premiéra prijať ťažké rozhodnutia či vzdať sa myšlienky celoplošného testovania. Z ich strany však nevidíme zrozumiteľné návrhy na alternatívne riešenie krízy.

TREND strany oslovil. Smer bol v odpovediach pomerne stručný. „Pýtať sa na to, čo by sme v tejto situácii robili my, je ako pýtať sa na to, ako by sme z koláča, ktorý na uhol spálila Matovičova vláda, spravili nadýchanú šľahačkovú tortu,“ zdôvodnil podpredseda strany Ladislav Kamenický. Hlas bol v odpovediach o niečo konkrétnejší. Odpovede sme konfrontovali s vyjadreniami, ktoré zazneli z úst predstaviteľov strán.

Celoplošné testovanie

Pohľad na celoplošné testovanie majú strany podobný. Považujú ho za neefektívne, zbytočne zvyšujúce mobilitu a naznačujú korupciu, keď hovoria, ako na ňom zarába malá trnavská firma. Hlas opakuje argumenty odborníkov, že testovanie by sa malo používať v ohniskách. Ako alternatívu naznačuje celoplošné testovanie PCR testami. „Ak sa má Slovensko efektívne testovať a vláda na nezmyselné celoplošné testovania opakovane míňa stámilióny eur, oveľa efektívnejšie by bolo pretestovať za tie isté prostriedky celú populáciu kvalitnými PCR testami,“ povedal pre TREND Peter Pellegrini. Expremiér tvrdí, že jeho strana by bezplatne distribuovala respirátory ohrozeným skupinám, napríklad dôchodcom. Spolu so Smerom sa zhodujú, že krajine chýba zrozumiteľná komunikácia. Zlou komunikáciou podľa nich stratila Matovičova vláda dôveru verejnosti a ľudia preto opatrenia nerešpektujú. Smer kritizuje aj neskoré zatvorenie hraníc. „Matovičova vláda urobila množstvo chýb, medzi ktoré patrilo celoplošné testovanie a najmä deravé hranice a nekontrolovateľný prílev ľudí zo zahraničia a šírenie nových mutácií koronavírusu,“ povedal L. Kamenický.

Lockdown

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa