Keď nastúpil do Prezidentského paláca Andrej Kiska, usporiadal ako prvú udalosť obed pre bezdomovcov. Vy už máte premyslené, či niečo takéto spravíte?

Zatiaľ nemám premyslené nič konkrétne. Dnes som bola prvý deň v práci po veľmi náročnom víkende. Strávila som ho intenzívne pracovne, ale tieto veci, ktoré sa týkajú inaugurácie a prvých krokov, sme zatiaľ neriešili. Určite sa budeme snažiť urobiť niečo, čo bude podobne symbolické s hodnotovým odkazom.

Krátko po vašom vystúpení vystúpili na pódium aj Ivan Štefunko a Miroslav Beblavý. Skonštatovali, že vaše víťazstvo je zároveň aj víťazstvom liberalizmu na Slovensku. Za toto sa na ich hlavy zniesla ostrá kritika najmä z radov opozície. Mnohí tvrdia, že to bolo nevhodné. Vy to ako vnímate?

Zuzana Čaputová: Štefunko a Beblavý mohli voliť slová šťastnejšie

Zuzana Čaputová Zdroj: Maňo Štrauch

V tej situácii som to vnímala trošku inak. Jednak som bola zamestnaná tým, že sa mi práve skončil prejav, a keď vystúpili na pódium, počúvala som ich trochu menej pozorne. Vnímala som, že tam stoja dvaja predstavitelia dvoch politických strán, ktorí pomáhali kampani. Pre mňa sa ich prejav spájal najmä s množstvom dobrovoľníkov, ktorí na kampani spolupracovali, keď sa zbierali podpisy alebo rozdávali letáky. Bolo to čisté nadšenie a dobrovoľnícka pomoc. Ich vystúpenie som brala ako symbolické zavŕšenie alebo oslavu pomoci týchto dvoch politických strán.

Na strane opozície to bolo vnímané tak, že sa pokúsili uzurpovať si pozornosť, ktorá tam bola kvôli vám, na seba a na svoj vlastný politický projekt v eurovoľbách a v parlamentných voľbách. Takto sa to nedá čítať?

Je to legitímny pohľad. Nepopieram to. Možno mohli voliť šťastnejší obsah alebo slová, aby to nevyznelo ako politická reč predstaviteľov dvoch politických strán a viac sa to držalo kontextu prezidentských volieb.

Na vašu volebnú noc ste nepozvali žiadnych predstaviteľov opozičných strán, ktorí vás podporili v kampani. Prečo?

Držali sme to viac-menej mimo politiky okrem tých dvoch strán, ktoré boli užšie spojené s mojou kandidatúrou. Zároveň som sa celý čas neprofilovala ako kandidátka opozície. Uchádzala som sa o hlasy všetkých voličov.

Nevnímate to tak, že sa teraz rozpútal boj o liberálneho voliča v rámci opozičného tábora?

Bolo by mi ľúto, ak by to tak bolo. Slovensko teraz potrebuje presný opak. Chápem, že je tu istá súťaž o liberálneho voliča. To je prirodzené. Ale kiežby prezidentská kampaň bola inšpiráciou, aby sa nevymedzovali jednotlivé politické strany na úkor druhých, ale aby predstúpili so svojím konštruktívnym a pozitívnym programom.

"Nezdolateľná" prokuratúra

Prvým reálnym testom vašich politických zručností bude zrejme voľba nového generálneho prokurátora. Chcete presvedčiť poslancov, aby zmenili pravidlá voľby. Ako to chcete dosiahnuť, keďže na to nemáte priamy vplyv?

Prezident nemôže zmeniť zákon, ale môže komunikovať s predstaviteľmi výkonnej moci alebo oslovovať poslancov parlamentu, aby sme sa spoločne zamysleli nad modelom, ktorý by mohol byť pre všetkých lepší. Jasné, že sa môžeme stretnúť so silami, ktorým

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa