Štát roky nakladal na kraje nové povinnosti, ale nie kompetencie. A nedal im na ich riešenie ani nástroje, ani peniaze. Ak sa to nezmení, kraje môžu rovno zrušiť, myslí si šéf Trnavského kraja a predseda združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič.

Cítite sa viac ako župan alebo ako predseda kraja? Nie je stále chaos v pomenovaní krajov?

Župan je historický pojem zo slovanského prostredia, s ktorým nemám problém. Keď som kandidoval na tento post, používal som slogan „trnavský župan“. Predsedov je na Slovensku už veľmi veľa. Určite by sa mohol názov terminologicky zjednotiť, ale teraz to nie je priorita.

Trnavský kraj je veľmi rozťahaný a nesúrodý. Nepomohlo by krajom, ak by kopírovali historické hranice aspoň čiastočne a bolo by ich viac?

Krajov môže byť dokonca menej. Vedel by som si predstaviť aj ideálnejšie hranice našich krajov, ale beriem to ako fakt. Prekresľovanie hraníc by malo prísť až na konci debaty o ich budúcnosti. Teraz ide skôr o to, aby mali jasne zadefinované kompetencie a financie na ich zabezpečenie.

Namestie SNP
Neprehliadnite

Bikesharing v slovenských mestách sa rozbieha aj s rukavicami a rúškami

Už dvadsať rokov to nefunguje

O posilnení kompetencií samosprávnych krajov sa diskutuje už veľmi dlho. Čo by najviac potrebovali?

Združenie samosprávnych krajov SK8 chce posilniť kompetencie krajov, pretože má 20-ročné skúsenosti s tým, ako to doteraz nefungovalo. Chceme typ daňového mixu a posilniť naše kompetencie v oblasti regionálneho rozvoja, eurofondov, cestovného ruchu, životného prostredia, ale aj v stavebnom konaní.

Vám sa páči český model. Čo tam funguje inak?

Česi zliali miestnu štátnu správu a regionálnu samosprávu pod jednu strechu. Časť agendy okresných úradov dali pod kraje, dáva to logiku. Klesol počet úradníkov a veľké množstvo kompetencií sa nerobí na dvoch miestach. Majú síce ťažší manažment väčšieho úradu, ale zároveň flexibilný manažment potrieb občana. Ten si všetko vybaví na jednom mieste bez behania po rôznych úradoch mesta, okresu a kraja. Môj sen je zaviesť taký model fungovania verejnej správy, ktorý by riešil konkrétne životné situácie obyvateľov. Tie by sme zadefinovali a následne by obyvatelia mohli od verejnej správy očakávať, že im ich pomôže vyriešiť.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa