Podporoval exprezidenta Václava Klausa a zároveň Divadlo Járy Cimrmana, ktoré Klaus bytostne neznášal. Podarilo sa mu pred svetom úplne utajiť nielen prvú manželku, ale aj tri zo štyroch detí. Podporoval nadaných študentov z chudobných rodín a zároveň vo svojej elitnej škole vyberal ročné školné takmer 20-tisíc eur. Jeho Home Credit označovali za úžernícku firmu, ale v minulých rokoch sa z nej stal jeden z najférovejších poskytovateľov pôžičiek v Česku. Skutočným dolárovým miliardárom sa stal v Rusku a významne zbohatol aj v Číne.

A len on vedel, čo pre to musel urobiť pre ľudí okolo Vladimira Putina a čínskych komunistických pohlavárov. Zároveň však dokázal úspešne podnikať v demokratickej Indii. O najbohatšom Čechovi Petrovi Kellnerovi, ktorý zahynul vo veku 56 rokov pri miliardárskej vrtuľníkovej lyžovačke na Aljaške, toho viac nevieme, ako vieme. A musíme sa zmieriť s tým, že veľa vecí sa nedozvieme nikdy.

AUTONÓMNA VLÁDA Na jej čele stál Jozef Tiso, tretí zľava, vedľa neho vpravo veliteľ Hlinkovej gardy Karol Sidor a medzi nimi vzadu ľudácky politik Ferdinand Ďurčanský.
Neprehliadnite

V súvislosti s marcom 1939 si Česko a Slovensko nemajú čo vyčítať

Pretože tak to zariadil samotný Kellner. Peňazí, ľudí a ďalších prostriedkov mal na to dosť. Z nejakého dôvodu alebo jednoducho z obáv o život, ktoré by v rámci jeho podnikania v Rusku boli namieste, si zvolil rolu tajomného čudáka: občas konal viditeľné dobro, ale vo forme odrobiniek z multimilionárskeho stola.

Medzi novinármi je málo ľudí, ktorí s ním mali možnosť robiť rozhovor. Ale ani v nich o sebe Kellner vlastne nič podstatné neprezradil. Jediné fotografie, ktoré boli dlho k dispozícii, pochádzali z ročeniek jeho PPF, všetky zásadne čiernobiele. Keď sa nedávno jediný raz verejne objavil na jazdeckých pretekoch svojej dcéry, boli to fotografické orgie. Obyčajných ľudí, ktorí sa s ním stretli a vedeli, že je to on, je v Česku minimum.

Je ich tak málo, že sa niekedy pochybovalo o tom, či Kellner vôbec existuje. Napokon aj v prípade informácií o jeho smrti musíme len veriť americkej polícii na Aljaške a oficiálnemu vyhláseniu PPF. Petr Kellner je pre väčšinu Čechov prosto muž, ktorý vlastne nebol. Taký novodobý Jára Cimrman, ktorého divadlo Kellner podporoval. Cimrman, hoci neexistoval, má svoje sochy aj námestia a takmer vyhral anketu o najväčšieho Čecha v dejinách. Tak prečo by aj Kellner, najbohatší Čech, nemohol jednoducho nebyť?

zeman
Neprehliadnite

Hra o českú jadrovú energetiku, v ktorej Rusi neprehrajú