Slováci len do fondov od slovenských správcov vložili doteraz takmer 1,6 miliardy eur. Ešte na začiatku tohto roku to bolo o dvesto miliónov eur menej. Možnosť investovať do nehnuteľností pritom ponúkajú aj zahraničné fondy.

Takúto investíciu preferujú mnohí ľudia najmä preto, že ide o niečo, čo „vidia“ a na čo si môžu reálne siahnuť. Väčšina ľudí vlastní dom alebo byt, preto nehnuteľnostiam rozumie viac ako akciám či dlhopisom. Navyše pre nedostatok bytov, najmä v Bratislave, a rast cien v posledných rokoch majú mylný pocit, že ceny realít sú odolné proti poklesu.

„Na trhu všeobecne badať zvýšený záujem o investovanie prostredníctvom realitných fondov. Investori očakávajú minimálne to, že investícia do nehnuteľností im zarobí na infláciu, majú možnosť zúčastniť sa na kúpe budovy, ktorú by si sami pre jej veľkosť nemohli dovoliť,“ hovorí Vladimír Salkovič, člen Predstavenstva Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky.

Byt ako investícia sa dnes oplatí

Investícia do realitného fondu predstavuje alternatívu priamej investície do nehnuteľnosti. Tie boli predovšetkým v minulosti veľmi obľúbené. Kto mal voľné peniaze, kúpil si byt, ktorý potom prenajímal. Majiteľ zarábal nielen na tom, že sa zhodnocovala cena bytu, ale priebežne inkasoval aj nájomné.

Rekordne lacné hypotéky navyše motivujú 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa