Vpád ruských vojsk na Ukrajinu otriasol celým svetom a zároveň otvoril Pandorinu skrinku s rôznymi čiernymi scenármi. Prebiehajúci ozbrojený konflikt totiž nie je výlučne vojenskou záležitosťou. Udalosti posledných dní priniesli množstvo sankcií, bojkotov a diplomatických odkazov adresovaných Moskve a jej najvyšším politickým činiteľom.

Zatiaľ čo je pozornosť celého sveta upriamená na zábery zničených ukrajinských miest, rozsiahle polemiky vyvolávajú motivácie, ktoré v očiach ruského prezidenta Vladimira Putina mali byť dostatočným dôvodom na ozbrojený vpád. Pre spravodajské služby, politických lídrov a analytikov je zhodnotenie situácie v najbližšom okolí ruského prezidenta kľúčom k porozumeniu cieľom invázie a ďalším plánov Moskvy.

Hermeticky a tajnostkársky charakter fungovania najužšieho vedenia Ruskej federácie však úvahy výrazne komplikuje. Analytici sa tak zameriavajú aj na tie najdrobnejšie náznaky, ktoré nasvedčujú zmenám v správaní ruského vedenia. Najlepšie to ilustrujú početné mediálne špekulácie spojené s údajnou izoláciou V. Putina.

Zábery viacerých stretnutí, kde šéf Kremľa sedí v obrovskej vzdialenosti od zvyšných účastníkov, sú v týchto dňoch zdrojom vášnivých debát o jeho mentálnom stave.

Každým deň vojny sa objavujú analýzy, úvahy a potenciálne scenáre ďalšieho vývoja. Viaceré z nich sa pritom pohrávajú s myšlienkou, že ruské neúspechy na fronte môžu vyústiť ku koncu Putinovho vládnutia.

„Teraz je rovnako pravdepodobné, že v Moskve dôjde k zmene režimu ako v Kyjeve,“ vyhlásil emeritný profesor Ústavu vojnových štúdii v Londýne Lawrence Freedman, ktorého citovala britská BBC. Útok ruských vojsk však odhalil vo fungovaní najbližšieho okolia V. Putina výrazné zmeny. Doteraz síce nebolo žiadnym tajomstvom, že šéf Kremľa sa rád obklopoval vrcholnými predstaviteľmi armády a tajných služieb, veľkým prekvapením však bolo rázne odsunutie finančných záujmov miestnej oligarchie na vedľajšiu koľaj.

Kapitálotvorná vrstva

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa