L. Bašternák sa prvýkrát zviditeľnil ako konateľ firmy, ktorá v roku 2004 začala načierno stavať budovu na Tupého ulici v Bratislave. Stavba bola označená za najväčšiu nelegálnu stavbu v meste za posledných dvadsať rokov.

Prepojenia na politikov

K Bašternákovým známym sa radí bývalý minister financií i dopravy Ján Počiatek. Ten si od kontroverzného podnikateľa kúpil byt v komplexe Bonaparte. Zároveň v roku 2012 od neho získal aj chatu na Donovaloch.

Jedným z obchodných partnerov L. Bašternáka bol exminister vnútra Robert Kaliňák. Verejnosť sa to dozvedela po tom, ako do jeho bankového účtu v júni 2016 nahliadol Filip Rybanič, asistent poslanca SaS Jozefa Rajtára.

R. Kaliňák tri roky pred tým kúpil od L. Bašternáka podiel v spoločnosti B.A. Haus. Nielen R. Kaliňákovi, ale aj exministrovi J. Počiatkovi, ktorý tiež spoluvlastnil B.A. Haus, mali opakovane chodiť peniaze z tejto firmy.

Podpredseda Smeru Martin Glváč už roky býva v dome na Tupého ulici, ktorý developoval L. Bašternák.

Dlhá cesta k spravodlivosti

Potom, čo podvod s vratkami v komplexe Five Star Residence posunul Kriminálny úrad Finančnej správy v roku 2013 polícii, tá ho najskôr uzatvorila s konštatovaním, že nešlo o trestný čin. Postup polície vtedy odobril aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Kauzu pomohli opäť otvoriť týždenník TREND a Denník N, keď v roku 2016 napísali o podvode viacero článkov.

L. Bašternáka obvinili z podvodov v kauze Five Star Residence v marci roku 2017. Ešte v prípravnom konaní zaplatil 10. januára 2018 škodu 1,7 milióna eur Daňovému úradu Trenčín. Chcel si tiež uplatniť účinnú ľútosť, aby ho súd

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa