Verejné financie na Slovensku prešli v uplynulých rokoch zhoršením udržateľnosti, konštatovala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Hoci to ide aj na vrub predchádzajúcich vlád, súčasný premiér a bývalý minister financií Eduard Heger doteraz nebol schopný predstaviť jasný plán konsolidácie.

Čas sa pritom nemilosrdne kráti. V prípade slabej tretej vlny pandémie bude rozumné spustiť ozdravenie verejných financií už v roku 2023. Dôvodom je očakávanie oživenia slovenskej ekonomiky v najbližších mesiacoch vďaka miliardám eur z eurofondov a plánu obnovy. Na priblíženie, Slovensko dostane na naštartovanie ekonomiky trikrát viac peňazí na obyvateľa ako priemerný štát Európskej únie. Tak to vypočítala RRZ.

Konsolidovať je vhodné práve v čase rastúcej ekonomiky, keď to najmenej bolí. RRZ odporúča na budúci rok konsolidovať na úrovni 0,5 percenta HDP a následné roky zvýšiť tempo až na hodnotu jedného percenta HDP.

Lenže súčasná vláda sa správa, ako keby bol rok pred voľbami, a nemá odvahu na nepopulárne kroky. Ak sa nič nezmení, hrozí, že raz skončíme ako Grécko. Tam museli v najťažších rokoch vo veľkom prepúšťať úradníkov, znižovať penzie a privatizovať štátny majetok.

Nový šéf agrorezortu pod ťarchou úloh

Nový minister pôdohospodárstva za OĽaNO Samuel Vlčan bude musieť zvládnuť veľké výzvy. Medzi tie najhlavnejšie patrí podľa prezidentky Zuzany Čaputovej personálna stabilizácia ministerstva a rezortných organizácií, konsolidácia vzťahov s odbornou verejnosťou a so stavovskými organizáciami či rezortná stratégia prepojená s novým investičným a rozpočtovým obdobím EÚ.

Čaká ho aj finalizovanie spravodlivého nastavenia poľnohospodárskych platieb a dotácií a riešenie situácie okolo Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Oravkin a Haščák sa vzďaľujú od Penty

Akcionárska štruktúra investičnej skupiny Penta sa zmení. Jozef Oravkin (52), jeden za zakladajúcich akcionárov, skupinu na konci roka opustí. Okrem toho, že sa vzdá všetkých manažérskych rolí, v súlade s akcionársku zmluvou a so stanovami Penty dôjde postupne počas piatich rokov aj k vyplateniu Oravkinovho majetkového podielu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa