Vo všeobecnosti v Bratislave platí pravidlo: čím bližšie k centru Starého Mesta, tým drahšie byty, s výnimkou lokalít ako Slavín alebo Koliba, čo sú najprestížnejšie adresy metropoly. „O cene rozhoduje predovšetkým vzdialenosť od historickej časti mesta, občianska vybavenosť, vek, stav a obytná plocha nehnuteľnosti alebo prestíž danej lokality,“ hovorí analytik Bencontu Rudolf Bruchánik.

Bratislava má aktuálne najvyššie ceny nehnuteľností od vzniku Slovenskej republiky. Ekonomike sa dlho darilo a ceny bratislavských bytov dosiahli astronomickú výšku. Aktuálne ceny bytov podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) dosahujú svoje historické maximá v štyroch krajoch na Slovensku. Okrem hlavného mesta je to Trnavský, Trenčiansky a Žilinský kraj. Je pravdepodobné, že zvyšné kraje sa k svojmu rekordu dostanú čoskoro.

Výstavbe sa darí

Situácia s cenami nehnuteľností sa podobá na obdobie pred poslednou ekonomickou krízou. Stavebníctvo sa pomerne dlho zotavovalo a mnohé projekty sa na niekoľko rokov zastavili. Vznikol takzvaný realitný výpadok. Napriek tomu, že v súčasnosti už môžeme pozorovať, že výstavbe sa v meste darí, podľa oslovených realitných odborníkov vplyv krízy pretrváva doteraz. Hlavne nedostatok novostavieb a celková obmedzená ponuka nehnuteľností.

Hoci podľa ostatných údajov NBS pre Bratislavský kraj je aktuálna priemerná cena nehnuteľností na úrovni 2 072 eur za štvorcový meter, ceny bytov v hlavnom meste sú podstatne vyššie. TREND Reality sa pozrel na najdrahšie ulice z hľadiska najvyššej priemernej ceny. Údaje o priemerných cenách jednotlivých ulíc pochádzajú z dát poradenskej spoločnosti Bencont Investments.

Pri najdrahších uliciach zároveň vidieť, ako dynamicky sa ceny zvyšujú. Podľa Bencontu bola napríklad ešte vlani priemerná cena za štvorcový meter na Landererovej ulici necelých 3 500 eur. Na Kúpeľnej je štatistický nárast ešte vyšší, lebo vlani podliezala trojtisícovú hranicu, no pri menších uliciach je takéto porovnávanie skresľujúce – stačí predaj jedného či dvoch bytov za vyššiu cenu a zvýšenie priemernej ceny v ulici je skokové.

Ďalšie stimuly, čo sa týka rastu cien, navyše prichádzajú s novými projektmi. S tým súhlasí aj Alexander Krajňák, odborník na nehnuteľnosti z realitnej kancelárie Remax.

„V najbližšom období výrazne zamieša karty projekt Vydrica pod Bratislavským hradom, Eurovea 2 so svojím mrakodrapom a pokračovanie projektu na nábreží River Park 2,“ predpokladá.

Pribinova ulica

Jedinečný výhľad na Hrad, ale aj na Dunaj. Blízkosť budúcej dominanty mesta. To je zrejme to, čo láka na kúpu bytov v okolí Eurovey. O tom, že Pribinova ulica priťahuje prevažne solventne založených klientov, sa hovorí už dlho. Dnes sa priemerná cena za štvorcový meter pohybuje na úrovni 5 857 eur.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa