Investičné životné poistenie (IŽP) má svoje najlepšie roky už dávno za sebou. K rozmachu mu pomohli predovšetkým externí sprostredkovatelia, ktorí za predaj tohto produktu inkasovali vysoké provízie. Kým pre finančných agentov ide o mimoriadne výhodný produkt, pre ich zákazníkov to už neplatí. Kto si rozdelí poistenie a investovanie na dve samostatné zmluvy, zaplatí výrazne menej, ako keby ich mal na jednej zmluve.

Problém IŽP spočíva vo vysokom vstupnom poplatku. Ten často dosahuje až deväť percent. Týchto deväť percent sa počíta z celkovej sumy, ktorú má klient počas celého obdobia trvania zmluvy zaplatiť. Keďže zmluvy sa uzatvárajú bežne aj na 30 rokov, klientov stojí táto poistka tisíce eur.

Napríklad, ak by niekto chcel prostredníctvom investičnej poistky sporiť mesačne 100 eur a uzatvorí zmluvu na 30 rokov, pri deväťpercentnom poplatku sa výška odplaty vyšplhá na 3 240 eur. Keďže mesačne bude platiť 100 eur, bude trvať viac ako 32 mesiacov, kým tento poplatok splatí. Takmer dva a trištvrte roka tak nebude investovať žiadne peniaze a v prípade, že by sa rozhodol v tomto období svoju zmluvu zrušiť, nedostane nič.

Biznis pre sprostredkovateľov

Tento vstupný poplatok slúži na úhradu nákladov za sprostredkovanie. Zinkasuje ho sprostredkovateľ, respektíve firma, pre ktorú pracuje. Ministerstvo financií sa vlani rozhodlo znížiť vysoké odmeny pre sprostredkovateľov. Namiesto toho, aby stanovilo strop pre vyplatené provízie pri tomto produkte, určilo novú povinnosť pre poisťovne.

Tie budú musieť v prvom roku od uzatvorenia zmluvy investovať aspoň 50

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa