Nachádzame sa v utajovanej zóne dizajnového centra v Mladej Boleslavi, prechádzame za obrovský múr, ktorý bežne slúži ako ochrana pred zvedavými zrakmi. Tu sa totiž pracuje na dizajnových štúdiách a konceptoch, ktoré predznamenávajú smerovanie celej automobilky Škoda na niekoľko rokov vopred. Okrem iných tu pracuje Peter Olah, šéf interiérového dizajnu v Škode Auto.

Dostal som výnimočnú príležitosť: mám približne hodinu času na to, aby som s Petrom prebral všetky detaily konceptu Vision 7S v kontexte budúceho vývoja automobilov. Čo nás čaká v interiéroch automobilov novej generácie? Ako sa nám v nich bude šoférovať a žiť o päť rokov? 

Piata izba

„Existujú vízie, že do budúcnosti budú e-autá jazdiť autonómne a stanú sa de facto piatou izbou našich domov,“ prekvapuje ma P. Olah zaujímavým prístupom k životu v budúcich automobiloch hneď na úvod. „Predstav si, že sa ráno zobudíš, ideš do kúpeľne, umyješ sa, v kuchyni si spravíš raňajky a potom prirodzene prejdeš do piatej izby domu. Akurát že táto izba bude mať kolesá a odvezie ťa, kam budeš chcieť.“

Cieľom interiérových dizajnérov je dosiahnuť v kabíne taký komfort, aby v nej človek mohol tráviť čas rovnako kvalitne ako napríklad v obývačke. Jednou zo zásadných výziev v prípade elektromobilov je podľa P. Olaha využívanie času, ktorý vozidlo strávi nabíjaním. Samozrejme, bežne človek nabíja batérie najmä v noci a doma, málokto sa však vyhne príležitostným desiatkam minút stráveným na verejnej nabíjačke. A povedzme si na rovinu, v súčasnosti sú nabíjacie body pre elektromobily často na zvláštnych miestach bez potrebnej sociálnej infraštruktúry. Takzvané huby s miestnosťami, kde by rodina mohla stráviť čas, kým automobil obnoví svoj dojazd, sú skôr výnimkou než pravidlom.

Demokratický interiér

Škoda už, zdá sa, našla recept na prekonanie tejto výzvy. Kabína automobilu ponúkne dva režimy usporiadania základných prvkov výbavy. Pri jazde je napríklad centrálny displej vo vertikálnej polohe, keď sa auto nabíja, môžete ho prepnúť do relaxačného režimu, keď sa dominantná obrazovka nakloní do horizontálneho režimu, predné sedadlá sa posunú viac dozadu a natočia sa na seba. Následne môžete vo vozidle sledovať filmy, ale aj pracovať či vybavovať si online stretnutia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa