Drvivá väčšina z nich pochádza z Národného parku Poloniny. Obec Stakčín je poslednou väčšou usadlosťou na ceste zo Sniny smerom na severovýchod. Zároveň sa tam končí železničná trať, a tak si tu celkom logicky LPM – štátny podnik Lesopoľnohospodársky majetok Ulič – urobil expedičný sklad.

V roku 2018 vyťažil LPM Ulič takmer 86-tisíc kubických metrov dreva, teda približne 50-tisíc dospelých stromov. O ťažbe dreva v národných parkoch sa toho v poslednom čase už popísalo mnoho, no Národný park Poloniny je mimoriadne citlivá oblasť. Na značnej časti tohto územia sa totiž rozprestierajú Karpatské bukové pralesy, ktoré patria do zoznamu UNESCO a Slovensko sa ich zaviazalo chrániť.

Za jeden z najväčších problémov považujú medzinárodní ochranári už dlhodobo ťažbu dreva. K porušovaniu našich záväzkov dochádza už roky, a tak UNESCO roky napomína Slovensko, aby 200-ročné buky či 300-ročné jedle chránilo lepšie. Pohľad do expedičného skladu LPM Ulič v Stakčíne napovedá, že sa nám to zatiaľ nedarí.

Zavolám políciu

Už na prvý pohľad je jasné, že cudzí ľudia v okolí železničnej stanice plnej dreva nie sú na mieste vítaní. Chlapi, ktorí nakladajú do vagónov spracované drevo, nedôverčivo zazerajú, nepozdáva sa im najmä fotoaparát. Po dvore jazdí traktor, vpredu má mohutné čeľuste. Jeho vodič obratne dvíha obrovské kusy dreva a pripravuje ich na odvoz.

„Čo tu otravujete? Prestaňte to tu fotiť, inak na vás zavolám políciu,“ kričí namiesto pozdravu päťdesiatnik, ktorý traktor obsluhuje. Na vysvetlenie, že pri fotení areálu z ulice človek nič nelegálne nerobí, nereaguje. Medzi spŕškou vulgarizmov spomenie, že nedávno vyhnal aj ľudí z televízie, ktorí si to tu nahrávali.

Snaha o položenie otázky sa nestretáva s pochopením, jeho zlosť si postupne odnášajú novinári, ochranári a všetci, ktorí sa kedy odvážili naznačiť, že ťažba dreva v národnom parku nie je ideálny spôsob, ako prírodu chrániť.

Život ako v pralese. Vitajte na severovýchode Slovenska

„Viete, ako to chodí. Keď je človek v tej správnej strane, ľahšie sa mu vybavujú veci,“ vysvetľuje Ján Holinka (SNS), starosta Uliča. Zdroj: Iveta Vaculová

„Môžem sa vykašľať na vašu ochranu prírody, a čo

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa