Posledný januárový deň v lyžiarskom stredisku Skalka arena pri Kremnici, ktoré leží v nadmorskej výške 1 252 metrov, tesne pred obedom prší, je hmla a dva stupne Celzia nad nulou. Na parkovisku, ktoré pojme stovky áut, je v piatok niekoľko vozidiel a autobus, ktorý zrejme prišiel po deti z lyžiarskeho kurzu. Sneh na zemi aj na kopcoch síce je, ale je mokrý, topí sa. Klasický odmäk.

Na ceste do après-ski baru Búda stretávame len pár lyžiarov mihajúcich sa v hmle. Odhadom ich je niekoľko desiatok, keďže bar sa okolo obeda celkom slušne napĺňa. Stredisko ponúka viac ako päť kilometrov tratí, z toho dve modré, štyri červené a dve čierne, teda aj najťažšie zjazdovky. Výška snehu je od dvadsať centimetrov do pol metra. Napriek tomu nie sú spojazdnené všetky. Dve majú nevhodné podmienky na lyžovanie, jedna obmedzené. Aj pre nedostatok snehu.

Neďaleké bežecké trate, ktoré spravuje mesto Kremica, sú na tom ešte horšie. Fungujú len pri bežeckom štadióne a niekoľko kratších tratí a okruhov v jeho okolí. Dlhšie trate v desiatkach kilometrov majú nevhodné podmienky a nie sú upravené. Aj preto preložili známe bežecké preteky Biela stopa z konca januára na začiatok marca. Dúfajú, že dovtedy nasneží a sneh sa udrží.

Slabá sezóna

Peter Hyža, manažér Skalka areny, hodnotí doterajšiu sezónu ako jednu z horších. „Zhruba polovicu technického snehu nám pred Vianocami zničili dažde a plusové teploty. Prírodného snehu bolo extrémne málo aj celý január, dokopy maximálne pätnásť až dvadsať centimetrov,“ opisuje.

Navyše v januári bolo dosť dní s plusovými teplotami a inverzia, počas ktorej bolo na horách až päť stupňov Celzia. „Pri takých teplotách sme nemohli ani technicky zasnežovať. Ale pamätám si aj horšie zimy, keď sme na konci januára mali len fľaky ľadu,“ dodáva P. Hyža.

Pre počasie stúpli v Skalke náklady na zasnežovanie oproti minulej sezóne až o polovicu. Mesačne stojí zasnežovanie do 25-tisíc eur. Na druhej strane, tržby klesli približne o štyridsať percent. „Za normálnych okolností sa dá za zlatý týždeň, od Vianoc do Troch kráľov, zarobiť na režijné náklady za celú sezónu, teraz sa to nepodarilo,“ hodnotí P. Hyža. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa