Jedna dobrá správa na úvod: Slováci žijú podstatne dlhšie, než žili predchádzajúce generácie. Medzi rokmi 2000 až 2019 vzrástla dĺžka života novonarodených dievčat o ​tri roky a ​osem mesiacov a ​chlapcov o ​päť rokov.

Stopa covidu

Teraz pár horších správ. Koronavírus skrátil dĺžku dožitia o ​desať mesiacov. K ​tomu však došlo aj vo väčšine európskych štátov. V ​Česku sa stredná dĺžka života skrátila o ​rok, v ​Poľsku o ​17 mesiacov, v ​„dlhovekom“ Španielsku o ​19 ​mesiacov.

Sú však aj krajiny, kde sa pandémia na tomto ukazovateli nepodpísala. Nemci stratili iba dva mesiace a ​v ​Dánsku, vo Fínsku či v Nórsku sa dokonca priemerný život o ​pár týždňov predĺžil.

Koronavírus v Rusku
Neprehliadnite

V Rusku zaznamenali rekordný denný počet obetí v súvislosti s koronavírusom

Vyčíňanie vírusu najlepšie vystihuje miera excesívnej úmrtnosti, ktorá udáva, o ​koľko percent viac ľudí zomrelo v ​danom období oproti ​dlhodobému priemeru.

Na Slovensku sa podobne ako v ​okolitých štátoch ukázalo, že úmrtí počas vrcholiacich vĺn pandémie pribudlo viac, než zaznamenali štatistiky. Nadmerná úmrtnosť od marca 2020 do marca 2021 u ​nás dosiahla 25 ​percent.

Po Česku, ktoré si pripísalo smutné prvenstvá aj v ​ďalších koronavírusových štatistikách, to je druhý najhorší výsledok na kontinente.

Ťažký sklonok života

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa