Odvádzajú štátu dane a odvody v miliónoch eur a valcujú rebríčky firiem, ktoré sa vedia obracať v biznise. Aj v tomto roku vyhodnocovala audítorská a poradenská spoločnosť Moore BDR, člen medzinárodnej siete Moore Global, kategóriu TREND Daňovník roka 2022. Pri vyhodnocovaní vychádzala z vlaňajších výsledkov firiem.

„Mnohé spoločnosti, ktoré boli zaradené do rebríčka vlani, sa doň v tomto roku už nedostali,“ hovorí Martin Kiňo, partner Moore BDR. Firmám totiž rástli tržby. Vlani musela hranica tržieb na top 200 dosiahnuť 113 miliónov eur, tento rok sa posunula na 123 miliónov eur.  

Po rokoch dominancie Volkswagenu Slovakia dochádza k zmene na čele rebríčka. Daňovníkom roka s daňovo-odvodovým zaťažením 308,11 milióna eur sa stal U. S. Steel Košice.

Jediná novela

Pred rokom predstavilo ministerstvo financií pod vedením Igora Matoviča daňovú a odvodovú reformu. Výrazne mala upraviť podnikateľské prostredie. Dnes akoby sa po nej zľahla zem.

„V tomto roku sa podarilo schváliť iba novelu zákona o dani z príjmov. Ňou došlo k úprave daňového bonusu na vyživované dieťa od 1. júla 2022, čo je však benefit len pre zamestnancov. Okrem toho je v schvaľovacom procese ďalšia novela zákona o dani z príjmov,“ hovorí M. Kiňo.

V novele sa navrhuje len transpozícia smerníc Rady EÚ, napríklad pravidlo o obmedzení úrokových nákladov či spresnenie pojmov a postupov v rámci medzinárodného zdaňovania. To v konečnom dôsledku neprináša želané a sľubované zlepšenie podnikateľského prostredia. 

Vláda však zamestnancom sľubovala znížiť daňovo-odvodové zaťaženie. Tento krok odkladá aj preto, že by to znamenalo nižšie príjmy pre rozpočet.

„Navrhujem zvážiť zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, čím by sa znížilo daňové zaťaženie hlavne nízkopríjmových zamestnancov. Energetická kríza a nárast cien ohrozia najviac túto skupinu obyvateľstva,“ dodáva M. Kiňo.

Výpadok príjmov v rozpočte by mohol byť podľa jeho názoru kompenzovaný znížením hranice základu dane, na ktorý sa uplatňuje zvýšená 25-percentná sadzba dane z príjmu.

E-faktúry padli

Zmenu by pre podnikateľov mal priniesť projekt elektronickej fakturácie E-faktúra. Sľuboval zaviesť jednotný proces elektronizácie obehu faktúr a štruktúrovaných údajov z nich cez finančnú správu. Nič z toho v najbližšom období platiť nebude.

Projekt E-faktúra, s ktorým sa v praxi rátalo od roku 2025, rezort odložil na neurčito a neprebiehajú k nemu žiadne odborné stretnutia, potvrdil pre TREND výkonný riaditeľ občianskeho združenia Slovensko.Digital Peter Kulich.

Podľa neho netreba vymýšľať drahé IT riešenia cez pomyselné reformy, dá sa to urobiť rýchlo a beznákladovo. „Stačí, aby rezort upravil, aké náležitosti má obsahovať štandardizovaná faktúra, a uviesť ju do praxe. Vychádzať by mohol z medzinárodných štandardov,“ dodáva P. Kulich.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa