Dobrý deň. Skúste nám povedať, prečo by ste chceli pokračovať v práci sudcu, hoci máte už dávno dôchodkový vek. Ďakujeme za vaše argumenty, rozhodne môžete vo funkcii zostať – nejako takto vyzeralo odvolávanie sudcov, ktorých schopnosť naďalej zastávať funkciu skúmala v niektorých prípadoch až donekonečna Súdna rada SR. Niektorí „vyvolení“ sudcovia sa ocitli pred radou niekoľkokrát, pričom stretnutia vyzerali skôr ako stretávky spolužiakov než skúmanie návrhu na odvolanie.

Do súčasnosti platí systém, že odvolanie sudcov sa posudzuje jednotlivo. V minulosti sa objavili ľudia, ktorých súdna rada neponúkla prezidentke na odvolanie napriek vysokému veku. V talároch navyše zostali aj ľudia, ktorí mali problémy s vysvetľovaním vlastných korupčných káuz, čím súdnictvo roky trpelo. Kedysi bolo dokonca bežné, že z tejto profesie si mohli „odskočiť“ do politiky a ak sa im tam nedarilo podľa predstáv, pokojne sa vrátili. Vyzerá to tak, že praktikám, keď v justícii zostávali veteráni, s príchodom nového vedenia súdnej rady odzvonilo. Jej členovia vyhoveli požiadavke predsedu rady Jána Mazáka a posunuli na odvolanie tých, ktorí dovŕšili vek 65 rokov. Na ťahu je teraz prezidentka Zuzana Čaputová. Jedným podpisom by v niektorých prípadoch mohla vyriešiť neprávosti v právnickom prostredí, ktoré trvajú roky.

Bolo by omylom domnievať sa, že súdna rada posunula svojich kolegov a kolegyne prezidentke preto, lebo sa ich chcela zbaviť. Ak Z. Čaputová vysloví súhlas s ich odvolaním, loptička sa vráti na pôdu Súdnej rady SR, kde bude treba v krátkom čase zohnať aj dostatočný počet nástupcov.

Práve výber nových sudcov, ktorí majú dostatočné odborné, ale najmä morálne kvality, bude najnáročnejšou úlohou. Rada má navyše vyberať takých, pri ktorých nehrozia rizikové kontakty na takzvané závadové osoby z minulosti. K preverovaniu môžu v dohľadnom čase pribudnúť aj prísnejšie bezpečnostné previerky, ktoré majú ešte viac eliminovať riziko vytvorenia korupčných skupín.