Sťažovala sa, že pri zaistení nebol prítomný konateľ ani nikto oficiálne ním poverený, ako to pravidlá vyžadujú. Tiež že im účtovníctvo nebolo vydané alebo postúpené na ďalšie úkony do 60 dní od zaistenia, čo tiež vyžadujú pravidlá. Navyše, vo výzve, ktorú následne poslali daniari konateľovi na podanie vysvetlenia, je už iné zdôvodnenie zaistenia. Hovorí sa tam o vysvetlení „vo veci podnikateľskej činnosti a pravdepodobného porušenia zákona o DPH“.

Mimochodom, výzva na podanie vysvetlenia má skoršie poradové číslo ako samotné potvrdenie o zaistení účtovníctva. Akoby bola vydaná ešte predtým, ako sa samotné zaistenie oficiálne skončilo.

Na tomto vysvetlení daniarom zrejme záležalo, lebo ho nepodpísal zamestnanec, ktorý riešil zaisťovanie, ale samotný zástupca šéfa pobočky KÚ FS stred. „Predmetný prípad riešila sekcia inšpekcie a vnútornej kontroly Finančnej správy so záverom, že colníci KÚ FS neporušili všeobecne záväzné právne predpisy ani interné riadiace akty,“ reagovala k prípadu pre TREND hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová.

Fakt, že pri firme z jednej časti Slovenska zasahuje KÚ FS s pôsobnosťou v inej, je podľa nej štandardom a podpisové práva upravujú interné riadiace akty. Vo firme medzitým došlo k zaisteniu nielen dokumentov, ale aj jej majetku – vozidiel, keďže firma nehnuteľnosti nevlastní a najnovšie sa spustila daňová kontrola. Daniari vylučujú, že by zaistenie súviselo so sťažnosťou. K zaisteniu ako jednému z najsilnejších nástrojov, ktorými disponujú, pristúpili po ďalších úkonoch.

Kauza Dúhy

Prípad, kde je na jednom konci firma nespokojná so zásahom daňových kriminalistov a na druhom daniari, ktorí hovoria o vážnych podozreniach, nie je ojedinelý. Vlani 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa